Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, soru analizlerini yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığınca ilk kez Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş () sistemi kapsamında, testlerin zorluk dereceleri rapor haline getirildi.

Giriş Tarihi: 24.1.2016 16:50
MEB, TEOG soru analizlerini yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığınca () ilk kez Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş () sistemi kapsamında, testlerin zorluk dereceleri rapor haline getirildi.

TEOG birinci dönem ortak sınavlarının sonuçları, 19 Ocak'ta açıklanmıştı. Bu sınavlara ilişkin test ve madde istatistikleri çıkarıldı.

"TEOG'un güvenilirlik katsayısı 0,969 olarak belirlendi"

Testlerin zorluk derecesi, sorunun güçlük düzeyi ve ayırt edicilik indeksi açısından incelendi. Rapor, A kitapçığındaki sırayla uyumlu hazırlandı.

Raporda, güvenirlik katsayısının, 0 ve 1 arasında değer aldığı ve değerin 1'e yakın olmasının, testin maddeleri arasındaki iç tutarlılığı gösterdiği belirtildi.

Bu kapsamda, TEOG'un genel olarak güvenirlik katsayısı 0,969 şeklinde belirlendi. Bu da TEOG'un güvenilir sonuçlar ürettiğini ve soruların testin tamamıyla uyumlu olduğunu ortaya koydu.

"TEOG'un zorluk derecesi orta güçlükteydi"

Testin güçlük düzeyi de 0 ve 1 arasında değer alıyor. Güçlük düzeyinin sıfıra yaklaşması testin zor, 1'e yaklaşması ise kolay olduğu anlamına geliyor. Bu kapsamda, TEOG'un ortalama güçlük düzeyi 0,574 oldu. Bu da sınavın orta güçlükte zorluk derecesi bulunduğunu gösterdi.

"TEOG'un en kolayı din kültürü, en zoru matematikti"

Sınavdaki alt testlerde güçlük düzeyine bakıldığında, en zor testin sırasıyla 0,428 ile matematik, 0,533 ile fen ve teknoloji, 0,554 ile yabancı dil, 0,589 ile Türkiye Cumhuriyeti inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 0,595 ile Türkçe, 0,746 ile din kültürü ve ahlak bilgisi olduğu görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB, TEOG soru analizlerini yayınladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN