Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 18 yılda atanan ler mercek altında

76 in ‘’ yüzünden görevden alındığı Milli Eğitim Bakanlığı’nda sahte öğretmen soruşturması genişliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlüklerine Bilişim Sistemi’ndeki tüm bilgilerin kontrol edilmesi ve güncellenmesi talimatını verdi.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 10:48 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 10:53
Son 18 yılda atanan öğretmenler mercek altında

Milli Eğitim Bakanlığı'nın nedeniyle 76 i görevden almasının ardından, soruşturma da genişletiliyor. Sahte diploma skandalı kapsamında; öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dahil tüm kişisel verilerinin işlendiği Bilişim Sistemi'nde (MEBBİS) yapılan taramada "Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri" ekranına girilmesi gereken belgelerde de eksiklikler bulunduğu belirlenince, bakanlık harekete geçti.Bakanlık, il milli eğitim müdürlüklerine talimat vererek MEBBİS'teki bilgilerin güncellenmesini istedi.

SON 18 YIL İNCELENECEK

Bakanlık talimatında, 1998 yılından bu yana sı yapılan 650 bine yakın öğretmenin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS'e tam ve doğru olarak girişinin yapılması gerektiği kaydedildi. Belgelerin yapılacak atamalarda, halihazırda öğretmen olanların tayin ve görevde yükselme işlemlerinde önem arz ettiği vurgulandı.

PERSONELE DUYURU YAPILDI

Bu çerçevede il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla öğretmenlerin yanı sıra tüm bakanlık personeline de duyuru yapıldı. Personelin de diploma, diploma tarihi, diploma numarası gibi kendi öğretim bilgilerinin tam olarak girildiğini kontrol etmesi istendi. Personel, eksik veya yanlış olan kısımlarının düzeltilmesi için ilgili özlük birimlerine başvuruda bulunacak. Bu bilgilerden eksik olanların girilmesi ve varsa hataların düzeltilmesinden il ve ilçe özlük birimleri, okul idareleri ve personel sorumlu olacak. Veri girişlerinin tamamlandığına yönelik bilgiler resmi yazı ile MEB'e bildirilecek ve veri girişlerini tamamlamayan ve gerekli kontrolleri yapmayan il ve ilçe yöneticileri hakkında idari işlemler başlatılacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 18 yılda atanan öğretmenler mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN