Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den ler için yeni sistem

Milli Eğitim Bakanlığı, , veli ve öğretmenlerin e- Okul'a girişini kolaylaştırmak için yeni bir sistem oluşturdu.

Giriş Tarihi: 3.2.2016 16:41
MEB'den görme engelli öğrenciler için yeni sistem

Milli Eğitim Bakanlığı (), , veli ve öğretmenlerin, e- Okul'a girişlerini kolaylaştırmak için yeni bir sistem oluşturdu. Engelli öğrenci ve veliler, e-Okul'a giriş yaparken kendilerini tanıyan sistem aracılığıyla diğer kullanıcılardan farklı sorularla karşılaşacak ve sisteme daha kolay giriş yapacak.

MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bilal Tırnakçı, yaptığı açıklamada, bakanlığın e-Okul ve veli bilgilendirme sistemlerinden kullanıcıların not, devamsızlık, ders programı, sınav tarihleri ve ortalamalar gibi bilgilere ulaştığını anımsattı.

"Engellilere fotoğraf sorulmuyor"

Sisteme girişte öğrenci, veli ve öğretmenlere kişisel bilgilerin sorulduğunu ifade eden Tırnakçı, e-Okul'a girişte kullanıcıların karşısına 5 fotoğrafın geldiğini ve burada doğru olanı seçmesini istediklerini anlattı. Doğru fotoğrafı seçemeyen kişinin, sisteme giriş yapamadığını kaydeden Tırnakçı, bu nedenle görme engeli olan öğrenci, veli ve öğretmenleri de kapsayan bir sistem geliştirdiklerini söyledi.

Tırnakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hususta görme engelli öğrencilerimizle ilgili bir erişim sorunumuz vardı. O öğrencilerimiz, fotoğrafın sorulduğu bariyeri aşamıyorlardı ve sistemlerimize rahat erişemiyorlardı. Biz engelli vatandaşlarımız ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bir araya gelerek bu problemi çözdük. Onların daha rahat erişimini sağlayacak tedbirler geliştirdik.

Sistemlerimize görme engelli bir öğrencimiz girdiği zaman, belli bilgilerini girdiğinde sistem onu tanıyor. Ona diğer öğrencilerimizden farklı bir ekran açıyor ve onun daha rahat sisteme girişini sağlayacak sorular sorarak sisteme dahil ediyor. Bu öncelikle sisteme işlediğimiz veri. Gelen öğrencinin engelli olduğunu tespit ediyor ve onlara fotoğraf sorulmuyor, bu öğrencilerimiz için başka ekran ve sorular geliyor. Böylece engelli vatandaşlarımızın e-Okul'a girişteki engellerini ortadan kaldırmış olduk. Diğer yazılımlarımız da engelli vatandaşlarımızın erişimine uygun hazırlandı. Burada erişimde sorun yaşamıyoruz. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak, bizimle iletişimini hızlandıracak ve erişimini artıracak tedbirleri birlikte alıyoruz. Uygulamalarımızı, onlarla birlikte deneyerek kullanımına sunuyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB'den görme engelli öğrenciler için yeni sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN