Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOSGEB Karşılıksız Kredi Alma İmkanı

KOSGEB Karşılıksız Kredi Alma İmkanı - İŞKUR Yardımı Alma Şartları Nelerdir? - Kosgeb Hibe Ve Kredi Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 9 Şubat 2016 Salı tarihinde yayınlanan haberimizde.Bir projeniz varsa ve iş kurmayı planlıyorsunuz fakat maddi destek konusunda sıkıntılarınız varsa KOSGEB karşılıksız kredi alma imkanından faydalanabilirsiniz. KOSGEB hibe veya kredi desteğiyle kendi işini kurmak isteyenler hangi şartlara uymak zorunda? KOSGEB karşılıksız kredi alma imkanından yararlanmak için İŞKUR yardımı alma şartları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 9.2.2016 14:55
KOSGEB Karşılıksız Kredi Alma İmkanı
Bir projeniz varsa ve iş kurmayı planlıyorsunuz fakat maddi destek konusunda sıkıntılarınız varsa KOSGEB karşılıksız kredi alma imkanından faydalanabilirsiniz.KOSGEB hibe veya kredi desteğiyle kendi işini kurmak isteyenler hangi şartlara uymak zorunda? KOSGEB karşılıksız kredi alma imkanından yararlanmak için İŞKUR yardımı alma şartları nelerdir? Detaylar haberimizde...

KOSGEB hibe veya kredi desteğiyle kendi işini kurmak isteyenler hangi şartlara uymak zorunda? Herşeyden önce bilmeyenler için KOSGEB hakkında kısa bir bilgi verelim; KOSGEB girişimcilere kendi işini kurabilmeleri için çeşitli ödenekler sağlar. KOSGEB tarafından sağlanan Girişimcilik Destek Programı kapsamında 30.000TL'ye kadar verilen ödenekler hibe desteği içerisindedir. İşletmenizi kurmanız yolunda ilk kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği gibi konularda KOSGEB sizi destekliyor. Yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz fakat sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp KOSGEB'den 30.000 TL'ye kadar geri ödeme şeklinde alabiliyorsunuz.

Ayrıca, 30.000 TL'ye kadar hibe desteğinin yanı sıra faizsiz kredi desteğinden faydalanarak 70.000 TL'ye kadar destek alabilmeniz de olanak dahilinde. KOSGEB hibe veya kredi desteği alabilmek için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almak

KOSGEB hibe veya kredi desteği alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız şart. KOSGEB bu eğitimi bedelsiz olarak sunuyor. Eğitim yaklaşık 70 saat sürüyor.

Şayet, örgün üniversite eğitiminiz sırasında 56 saat ve üzerinde girişimcilik dersi aldıysanız bunu da kabul ederek size sertifika verebiliyorlar. KOSGEB eğitimlerinin ne zaman ve hangi tarihlerde yapılacağına ilişkin bilgileri www.kosgeb.gov.tr adresinin duyurular ve sonrasında uygulamalı girişimcilik duyuruları sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Diğer yandan, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri hakkında geçenlerde sizin için oldukça ayrıntılı bir yayın daha hazırlamıştık. KOSGEB'in girişimcilik eğitimleriyle ilgili detayları bağlantı üzerinden görebilirsiniz.

-İş Planının Olması

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi tamamladıktan ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda işletmeniz için iş planınızı hazırlamanız gerekiyor. İş planı KOSGEB'den destek almanızı sağlayacak en önemli faktörler arasında yer alır ve değerlendirme sürecinde önemli bir yer tutar.

Standart bir iş planında, işletme faaliyetleriyle ilgili bilgi vermeniz gerekir. Bu konudaki daha detaylı bilgi için İş Planı Nedir ve Nasıl Hazırlanır? adlı yazımızı okuyarak fikir alabilirsiniz.

-Başvuru Esnasında Tüm Evraklar Hazır Olmalı

İş planınızı hazırladıktan sonra destek başvurunuzu, iş planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB Birimine yapmanız gerekir.

Destek başvurunuz, KOSGEB Birimi tarafından bilgi, belge ve şekil yönünden ön değerlendirmeye alınır. Birim ön değerlendirmenin ardından, iş planını kurula sunar. Kurul, bütçe imkanları başta olmak üzere yenilikçi, teknoloji kullanabilecek, katma değeri yüksek, ürün veya hizmet üretebilecek gibi çeşitli kriterlerle iş planınızı değerlendirir.

Kurul tarafından yapılan değerlendirmenin sonucunda iş planınız kabul edilebilir, reddedilebilir veya düzeltilmesi istenebilir. Bu sonuç işletmeye/girişimciye bildirilir.

Başvurusu kabul edilen işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt yapması gerekir.

-Veritabanına Kayıt İşlemi

Şayet, kurul tarafından iş planınız değerlendirilmiş ve hibe veya kredi desteğiniz onaylanmışsa Veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekir.

KOSGEB'in web sitesinden E-Kobi sistemi aracılığıyla veritabanına kayıt için bir kullanıcı adı ve parola almanız gerekir. Aldığınız kullanıcı adı ve parola ile giriş yaparak Kobi Beyannamesini doldurmanız beklenir. Bundan sonra evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi levhasının fotokopisini ve birimin sizden talep edebileceği diğer belgeleri KOSGEB'e teslim etmeniz gerekir.

Sırasıyla; Girişimcilik Eğitimi, İş Planı, Başvuru Sürecini ve onay sonrası Veritabanına Kayıt işlemini gerçekleştirmiş olmanızla desteklerden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz.

KOSGEB projelerini hazırlamak için bazı konulara hakim olmanız gerekmektedir. Bu konular iş planı ve fizibilite konularıdır. KOSGEB proje hazırlama sürecinde araştırma ve iş fikrinizi hayata geçirme amacıyla size yardımcı olacak bir harita gibi düşünülebilir. KOSGEB projesi hazırlamak üzere piyasada bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu danışmanlık firmalarında yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda da internette de bir çok KOSGEB proje örneğine ulaşabilirsiniz.

KOSGEB'e Ulaşmak İçin:

KOSGEB'in Merkez Binası Ankara'da ki Mamak semtinde bulunmaktadır. KOSGEB hakkında sorularınız için 444 1 567 (KOS) numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşabilir ya da aynı zamanda KOSGEB birimleri sayfasında bulunan haritadan bulunduğunuz yere en yakında KOSGEB biriminin bilgilerine ulaşarak iletişim sağlayabilirsiniz.

Uyarı:

SMS veya belirsiz telefon numaralarından sizleri arayarak, KOSGEB adını kullanıp belirli bir ücret karşılında destek alabileceğinizi söyleyen şahıslara itibar etmeyiniz. KOSGEB desteklerine ancak siz gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB'in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve KOSGEB'e başvuru yapmak ücretsizdir. Kurumun tek resmi web sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu web sitesi üzerinden şehrinizde bulunan KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOSGEB Karşılıksız Kredi Alma İmkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN