Dolly'nin babası Türkiye'de klonlayacak

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Dolly'nin babası Türkiye'de klonlayacak

Dünyanın ilk klon koyunu Dolly'nin babası Prof. Wilmut Türk bilim adamlarıyla işbirliği yaparak klonloma çalışmalarına destek verecek

Bilim dünyasında çığır açan ilk klon koyun Dolly'nin babası Prof. Ian Wilmut, Türkiye'deki üniversitelerle işbirliği yapacak. Yeditepe Üniversitesi'nin konuğu olarak ilkkez Türkiye'ye gelen Wilmut Türk bilim insanlarına klonlama konusunda destek vereceğini açıkladı. SABAH'a konuşan Wilmut "Türkiye'deki klonlama çalışmalarını yeni öğrendim. Türkiye'de bu konuyla ilgilenen bilim adamlarına destek olmaya hazırım" dedi. Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı'yı klonloyan İstanbul Üniversitesi'deki bilim adamlarıyla biraraya gelen Wilmut bu çalışmadan daha önce haberdar olmadığını söyledi. Wilmut klonloma ve genetik çalışmalarla ilgili Türk üniversiteleri ile işbirliği yapacaklarını belirtti. Prof. Wilmut Halen Edinburg Üniversitesi'nde retinal ve sinir sistemi hastalıklarının tedavisine yönelik çalışmalar yapıyor.

İNSANDA YAPAMAZSINIZ
Yetişkin bir canlıdan klonlanan Dolly'nin o dönem amaçladıklarının da ötesinde bir gelişme olduğunu belirten Wilmut, "Biz genetik modifikasyonları emriyo üzerinde yapmayı hedefliyorduk. Yetişkin bir canlıda yapabileceğimizi hiç düşünmemiştik. Dolly herkesi şaşırttı." dedi. Hastalıkların tedavi denemelerinin bu hayvanlar üzerinde yapılabildiğini belirten Wilmut, "Mesela sprink fabroz hastalığının tedavi denemelerini insanda yapamazsınız. Ama hayvanda yapabilirsiniz. Klonlama sırasında bu hastalığı hayvana verebilirsiniz." diye konuştu. İnsan embriyosu üzerinde genetik çalışmaların da yapıldığını belirten Wilmut, "İnsan klonlamayı hayal edemiyorum. Bence bu etik değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolly'nin babası Türkiye'de klonlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN