Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul seçiminde 5 önemli kriter

Çocuğunuzun eğitimi kadar ilerideki sosyal kimliğini de etkileyecek olan okul seçiminde, kurumun öğrencileri geleceğe nasıl hazırladığını çok iyi irdeleyin

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Okul seçiminde 5 önemli kriter
Çocuğu ilk defa okula başlayacak pek çok anne baba okul seçimi ile ilgili endişeler taşır, çocuğu için yanlış bir seçim yapmaktan korkar. Çocuk, eğitim hayatı ile ilk defa orada tanışır. Bu nedenle pek çok anne baba erken kayıt imkânlarının da başladığı bu dönemde okul okul dolaşıp çocuğunun eğitim hayatına en doğru başlangıcı yapacağı kurumunu arıyor. Çocuğunuz için en doğru okulu seçmenize yardımcı olacak 5 önemli kriteri Bahçeşehir Okulları PDR Bölüm Başkanı Özen Yazğan sıraladı:
Okul seçimini kim yapmalı? Okul seçimi sürecinde çocuğun özelliklerine uygun bir okul seçmek temel kriter olsa da bu seçimi yapması gereken kişi çocuk değil çocuğunu çok iyi bir şekilde tanıyan anne baba olmalıdır. Okul öncesi ya da ilkokul düzeyinde çocuğun omuzlarına bu derece önemli bir seçimin sorumluluğunu yüklemek doğru değildir. Öncelikle anne baba olarak bir eğitim kurumundan beklentilerinizin neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Sonra da bu belirlediğiniz özelliklerin aslında çocuğunuzun ihtiyaçları ile ne kadar örtüştüğünü değerlendirmelisiniz. Okulun kendini tanıtırken altını çizdiği ders içi ve ders dışı faaliyetlerin sizin çocuğunuzun ihtiyaçları olup olmadığına dikkat edin.
Güvenlik önlemleri nasıl? Eğitim ortamı çocukların fiziksel olarak zarar görmeyeceği bir şekilde düzenlenmiş mi? Binanın her noktası kontrol ediliyor mu? Teneffüs saatlerinde çocuklar gözlemleniyor mu? Okula alınan personel nasıl seçiliyor? gibi sorular bu süreçte sormanız gereken sorulardır.
Çocuğunuzu geleceğine hazırlıyor mu? Bir 21'inci yüzyıl vatandaşı olarak ihtiyaç duyacağı beceriler açısından ne gibi çalışmalar yapılıyor? Teknolojiye karşı yaklaşımları nasıl? Bir dünya vatandaşı olabilmesi için yabancı dil eğitimi nasıl sağlanıyor ve yabancı dil eğitiminde neleri hedefliyorlar? gibi sorular ile kurumun bu konudaki tutumu değerlendirilebilir.
Personelin pedagojik yaklaşımı nasıl? Çocuk yanlış bir davranışta bulunduğunda buna nasıl yaklaşıyorlar, hatasını nasıl düzeltiyorlar? Çocuklarla iletişimleri nasıl? Onlarla konuşurken onlara hangi kelimelerle hitap ediyorlar? Ses tonları nasıl? Bu tuttumlur dikkatlı değerlendirilmelidir.

Hislerinizin farkında olun
Çocuğun pek çok durum karşısındaki duygu ve davranışları aslında anne babanın yansımasıdır. Bu nedenle anne baba seçtikleri kuruma, eğitmenlere güven duymalıdır. Anne baba çocuklarını emanet ederken ne kadar güven duyuyorsa çocuk da orada olmaktan o derece huzur duyar. Kurum ile ilgili içinize sinmeyen bir şey varsa bunun ne olduğunu fark ettirin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul seçiminde 5 önemli kriter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN