Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okulculuk 30 yılda devleşti

30 yıl önce yok denilecek kadar az olan özel eğitim kurumları bugün 16 milyar liralık dev bir sektöre dönüştü, yüzlerce yeni istihdam alanı yaratıldı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Özel okulculuk 30 yılda devleşti
Türkiye'nin son 30 yılda yakaladığı hızlı büyüme, eğitimdeki özel okul oranlarına da yansıdı. 30 yıl önce yok denilecek kadar az olan özel eğitim kurumları bugün 16 milyar liralık dev bir sektöre dönüştü. 1985'lerde yüzde 1 olan özel okulculuk oranı geçen yıl sonunda yüzde 3'ü geçti. Kolejden üniversiteye, anaokulundan dil okullarına kadar çok çeşitli biçimlerde hizmet üreten özel eğitim sektöründe 25 bin kuruluş faaliyet gösteriyor. Sektörde 300 binden fazla insan çalışıyor.

SADECE OKULA 8 MiLYAR

Servis ve yemek hizmetleri de dahil edildiğinde okul sektöründeki toplam işlem hacmi ise 8 milyar liraya yaklaşıyor. Sektördeki işlem hacminin neredeyse yarıya yakınını okullar oluşturuyor. Okul sektörünü özel kurslar ve yayın sektörü takip ediyor. Türkiye'de 4 bin civarında yayıncılık alanında kurum faaliyet gösteriyor. Bunların yaklaşık 300'ü gerçekten bandrol alımıyla kitap yayınladığı bilinen kuruluşlardan oluşuyor. Bunların içinde de 100 civarında kurum eğitim alanında yayıncılık yapıyor. Yayıncılık alanındaki işlem hacmi toplam 6 milyar lirayı bulurken bunun 2,5 milyar TL civarındaki kısmının eğitim alanında olduğu tahmin ediliyor.

DEVLETE 1.2 MİLYAR LİRA KATKI

Özel öğretim kurumları, Türkiye'de 30 yıl önce istihdam alanı pek bulunmayan fenedebiyat fakültesi mezunları için büyük bir fırsat sunuyor. Tüm kurumlarda 270 bine yakın personel istihdamıyla ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Bu sayının yaklaşık 157 bininin yüksek öğretim mezunlarından oluşması, istihdamda önemli bir alternatif sunulduğu anlamına geliyor. Öğretim kadrosu için toplamda yaklaşık 2 milyar TL maaş ödemesi gerçekleştiriliyor. Bu maaşlardan 1.2 milyar TL devlete ödeme yapılıyor.

YETENEK ODAKLI EĞİTİM
Özel Sultan Fatih Eğitim Kurumları'nda yeteneklerini daha iyi keşfetmeleri için özel bir eğitim uygulanıyor. Her sınıf düzeyindeki öğrencilere hitap eden zeka ve akıl oyunlarından oluşan atölyelerde analitik zeka geliştirici eğitimler veriliyor. 4-11 yaş grubu öğrencilere yönelik de uzman eğitmenler eşliğinde mental aritmetik eğitimleri sunuluyor. Yabancı dil eğitiminin de yoğun olduğu okulda öğrencilerin İngilizce'yi yaşayarak öğrenmeleri için yurt dışı gezileri, turistlerle röportaj, İngilizce panayırlar gibi birçok aktivite düzenleniyor. 5'inci sınıflardaki yoğun İngilizce programıyla öğrenciler İngilizceyi ana dilleri seviyesinde öğrenme imkânı yakalıyor. Değerler eğitimiyle de öğrencilerin manevi dünyası geliştiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okulculuk 30 yılda devleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN