Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okullar için kayıt zamanı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Özel okullar için kayıt zamanı

Özel okullarda yüzde 20'lere varan fiyat indiriminin uygulandığı kayıt dönemi başladı. Velilere birbirinden cazip koşullar sunuluyor. Erken kayıt ekonomik avantajların yanı sıra en uygun okul tercihi yapabileceğiniz bir dönem

Özel okullar, 2016-2017 eğitim yılı için erken kayıt dönemini başlattı. Velilere oldukça cazip seçeneklerin sunulduğu bu dönem, özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için ekonomik avantajlar kadar en iyi tercihin yapılabileceği bir süreç. Okullar en çok bu dönemde tanıtım günleri düzenliyor, öğrenci ve velilerle görüşüyor. Veliler de çocuklarına iyi bir gelecek yaratmak için okul okul dolaşıp, doğru seçim yapmaya çalışıyor. Peki çocuğunuz için en doğru okulu nasıl seçeceksiniz? Nelere dikkat etmeli, okulların hangi özelliklerini değerlendirmelisiniz? SABAH, yüzde 5 ile yüzde 20 arası indirim uygulanan erken kayıt döneminin avantajlarını ve doğru okul seçiminin ipuçlarını sizler için araştırdı.

NE KADAR KAZANÇLI?
Özel okullar erken kayıt ya da peşin ödemeyle aslında nakit ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bir sonraki yılın kayıt ücretini toplamak için uygulanan bu stratejiden en iyi veliler yararlanıyor. Çünkü bu dönemde yüzde 20'lere varan indirimler uygulanıyor. 10 bin ila 50 bin TL arasında değişen okul ücretleri göz önüne alındığında bu dönemde kayıt yaptıran veliler 10 bin TL'ye kadar tasarruf edebiliyor. İndirim oranları okuldan okula değişmekle birlikte hemen hemen her özel okul en az yüzde 5 erken kayıt indirimi yapıyor. Hatta bazı okullar erken kayıt dönemlerinde, bir önceki yılın ücretlerini uyguluyor.

EKONOMİK AVANTAJLAR

Bu dönemde kayıt yaptıran veliler çok önceden ödeyecekleri fiyatı bildiği için yıl boyunca bütçelerini daha sağlıklı kontrol edebiliyor. Peşin ödemelerde yapılan indirimlerin yanı sıra erken kayıtlarda velilere daha cazip taksit imkânları da sunuluyor. Ayrıca erken kayıt işlemini yaptıran veliler yaz okullarından da çok daha uygun ücretlerle faydalanabiliyor.

EN SAĞLIKLI TERCİH ZAMANI

Oldukça hassas ve çetrefilli olan karar verme sürecinde birinci önceliğiniz kendinizin değil, çocuğunuzun beğeneceği bir okul arayışına girmek olmalı. Uzmanlar bunun için velilerin çocuklarıyla birlikte hareket etmesi gerektiğini söylüyor. "Türkiye'nin en iyi okulu" şeklinde bir kavramın olmadığını hatırlatan uzmanlar "Her çocuğa uygun okul vardır ama her okul, her çocuğa uygun değildir" diyor.

MALİYETİ UZUN SÜRELİ DEĞERLENDİRİN
Okul tercihi yaparken ücretin uzun vadeli olarak karşılayıp karşılayamayacağınızı da iyi değerlendirin. Özellikle 1'inci sınıfa başlayan bir çocuk herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı sürece ilkokul hayatı boyunca alıştığı sınıf ortamında ve öğretmeni ile eğitim hayatına devam ediyor. Ekonomik nedenlerden dolayı okul değişikliği yapmak çocuğu olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum yaşanmaması için çocuğun eğitimi ile ilgili planlamalarda şu unsurları da dikkate alın:
Bu okul bizim bütçemize uygun mu? Uzun vadede bu ücreti karşılayabilecek miyiz? Bu değerlendirmeleri iyi yapın.
Ulaşım imkânlarını değerlendirin. Küçük yaş grubundaki öğrenciler için çok özel durumlar dışında uzak denilebilecek bir okulun tercih edilmesi çok doğru değildir. Çok erken kalkmak, yolda uzun vakit geçirmek gibi unsurlar çocuğun okuldaki performansını olumsuz etkiler.

SINIFLARI TEK TEK GEZİN

Uzmanlar erken kayıt döneminde en doğru okulu seçebilmek için şu önerilerde bulunuyor:
Bir okul listesi hazırlayın. Listeyi 5 ya da 7 okulla sınırlı tutun.
İkinci adımda ise bütçeye uymayan okulları eleyin.
Listenizdeki okulları mutlaka çocuğunuzla birlikte gezin. Bunu yaparken de mümkünse çocukların okulda olduğu saatleri seçin.
Sınıfları da gezmeyi ihmal etmeyin. Eğitim materyalleri ne kadar zengin gözlemleyin.
Öğretmenlerle konuşun. Kolejde sizinle görüşen kişinin konuşma ve hitap tarzına dikkat edin.
Okulları internet üzerinden araştırırken aldığı ödüllere mutlaka bakın.
Hemen hemen her kolejin internet sayfasında yer alan şikâyet bölümünü de inceleyin.
Okulun eve uzaklığını da iyi değerlendirin.

TEKNOLOJİ DE ÖNEMLİ
Uzmanların dikkat çektiği bir başka konuda okulların teknolojiye yaptığı yatırım. Bu yıl okula başlayacak öğrencilerin çabuk öğrenen ancak bir o kadar da çabuk sıkılan ve tüketen Z nesli olduğunu hatırlatan uzmanlar "Seçeceğiniz okul çocuğunuzu dünya vatandaşlığına hazırlamalı. Bu nedenle okulların yabancı dil kadar teknolojik açıdan tüm imkânları sunması gerekiyor. Bir okul çocuğunuzu yabancı üniversitelere de sokmalı " diyor.

YENİ YILDA SÖZLEŞME DÖNEMİNE GEÇİLECEK
Gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren özel okullara kayıt sırasında veli ile kurum arasında MEB tarafından hazırlanacak öğrenci kayıt sözleşmesi imzalanacak. Özel okullar, beceri eğitimi, staj çalışması, yaz uygulaması adı altında ayrı bir ücret talep etmeyecek. Ücretini zamanında ödemeyen öğrencinin kayıtları yenilenmeyecek. Ücreti ödememekte ısrarcı olan velinin çocuğunun kaydı, maarif müfettişleri tarafından yapılacak inceleme sonucunda nakil ve yerleştirme komisyonu aracılığıyla uygun resmi okula veya açık liseye alınacak. Ücretin üst sınırı, bir önceki yılda ilan edilenden en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak hesaplanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okullar için kayıt zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN