Rekabet velilere yaradı

Özel okul sayısı 3 yılda yüzde 100 artarak 8 bin 250'ye çıktı.B u artış beraberinde rekabeti de getirdi. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Cem Gülan "Bu rekabet veliye indirimli ücret olarak da yansıdı" dedi

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Rekabet velilere yaradı
Dershane dönüşümü ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl başlattığı teşvik uygulamasıyla birlikte özel okul sayısı hızla artmaya başladı. 2012'de 4 bin 300 olan okul sayısı 2016'da 8 bin 250'ye çıktı. Son 3 yılda gerçekleşen yüzde 100 artış beraberinde rekabet de getirdi, okullar kendilerini daha iyi tanıtabilmek için erken kayıt başlatma ihtiyacı duymaya başladı. Öte yandan rekabet sadece erken tanıtım amacı ile sınırlı kalmadı. Yeni açılan veya dönüşen bir özel okul için en kolay öğrenci bulma yolu mevcut özel okullardan öğrenci çekebilmeyi de içeriyor. Yaşamak için öğrencisini kaptırmamak isteyen özel okullar da velilerine birçok avantaj sunmaya ve kayıtlarını erkenden garanti altına alarak mevcutlarını korumaya başladı. Erken kayıtın aslında pek çok eski ve köklü okulun uygulamak istemediği bir yöntem olduğunu belirten Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Cem Gülan "Ancak yaşanan rekabet tüm okulları bu sisteme mecbur bırakıyor" dedi. Gülan bu sonucun en olumlu şekilde velilere yandığını söyledi.

İKİ NOKTAYA DİKKAT EDİN
Gülan velinin bu avantajdan yararlanırken özellikle 2 konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Gülan bu konuları şöyle sıraladı:
Veli hangi okul çocuğu için doğru okuldur diye düşünmeli ve çocuğu için yanlış seçim olabilecek bir okula erken kayıt veya peşin ödeme indirimlerinden dolayı itibar etmemelidir. Okulun sadece başarı odaklı olması veya bu yönde sonuçlar elde etmesi yeterli değildir. Doğru okul hayata hazırlayabilen, ahlaklı gençler yetiştiren, değerler eğitimine, sosyal ve duygusal eğitime önem veren okuldur.
Erken kayıtta veya peşin ödemede ciddi avantajlar sunan bir okul özellikle yeni açılan veya bir zincirin herhangi bir ilde yeni yapılanan bir kurumuysa kalıcı olup olamayacağını veya aldığı paranın karşılığını verip veremeyeceğini iyi değerlendirmelidir.

VELİLERLE TEMASA GEÇİN

Gülan doğru okul seçimiyle ilgili şu önerilerde bulundu: "Doğru okulu seçmenin altın anahtarı ise seçenekler azaltıldıktan sonra kalan bir kaç okulun 4-5 velisi veya mezunu ile görüşmektir. Mezunlara o okulun ona ne kattığı veya çocuğunu aynı okula gönderip göndermeyeceği sorulabilir. Ancak kesinlikle mevcut velilerle de görüşmekte yarar vardır. Çünkü okul geçmişteki kalitesini koruyamıyor olabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabet velilere yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN