Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den sınav görevlilerine animasyon filmiyle eğitim

Giriş Tarihi: 6.3.2016 17:34
ÖSYM'den sınav görevlilerine animasyon filmiyle eğitim

, 13 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesinde sınav görevlilerine yönelik eğitim animasyon filmi hazırladı.

tarafından 13 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde sınav görevlilerine yönelik eğitim animasyon filmi hazırladı.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince hazırlanan 7 dakikalık animasyon filminin yarından itibaren kurumun internet sitesinde yayımlanacağı belirtildi.

Animasyon filminde, bina sınav yöneticisi, bina sınav sorumlusu ve yardımcısı, sınav binası güvenlik görevlisi, cihaz yöneticisi ve ÖSYM temsilcisinin 2 saat önce sınav binasında bulunmaları gerektiğine işaret edildi.

Salon başkanları ile gözetmenlerin sınavdan en az 1 saat 15 dakika önce görev yapacakları binalara gelmeleri gerektiğine vurgu yapılan filmde, cihaz yöneticisinin sınav günü dedektör, saate entegre kamera ve diğer cihazların hatasız çalışmasından sorumlu olduğu hatırlatıldı.

Güvenlik görevlilerinin ise adaylara yasaklı eşyalar konusunda gerekli uyarıları yaptığının anlatıldığı filmde, şu ifadeler kullanıldı:

"Yasaklı eşyalarla giren adaylara, sınavının iptal edileceğini belirtir. Adayların yanı sıra tüm sınav görevlileri de aranır, yanında takı, saat, cep telefonu, yiyecek ve içecek gibi yasaklı eşyalar bulunan kimse sınav binasına alınmaz. Yedek gözetmenler titizlikle adayların nüfus cüzdanı ile sınava giriş belgesinin kontrollerini yapar. Yedek gözetmenler sınav başladıktan sonra bina sınav sorumlusunun odasındaki sınav evrakının güvenliğinden de sorumludur."

İş ve işlemler "iş takip formu"na göre yapılacak

Salon başkanı ve gözetmenlerin, adaylar gelmeden yarım saat önce mutlaka salonda bulunmaları ve İş/İşlem Takip Formunda belirtilen şekilde yerine getirmeleri gerektiğinin belirtildiği filmde, salon başkanının ÖSYM saatinin ve saate entegre kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edeceği aktarıldı.

Filmde ayrıca, salon başkanının sınavın başlamasına 20-25 dakika kala kılavuzda ve sınava giriş belgesinde belirtilen yasaklı eşyalarla yanlışlıkla salona gelen aday varsa bunları bina dışına çıkarmaları için uyarı yapacağı ve "su içmek, tuvalete gitmek" gibi ihtiyaçların sınav evrakı dağıtılmadan önce giderilebileceği uyarısında bulunacağı belirtildi.

Sınav tüm adaylarca aynı anda bitirilecek

Animasyon filminde, salon başkanının "sınav başlamıştır" duyurusu ile başlayan sınavın, son 5 dakikasında "5 dakika süreniz kalmıştır, ek süre verilmeyecektir" uyarısının yapılacağı, sınav bitiminde de "sınav bitmiştir" duyurusu ile sınavın sona ereceği anlatıldı.

Filmde, "sınav bitmiştir" uyarısı ile tüm adayların sınavının aynı anda bitirileceği ve kimsenin ek süre kullanmasına "izin" ve "fırsat" verilmeyeceği hatırlatmasına da yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM'den sınav görevlilerine animasyon filmiyle eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN