2016 ne zaman açıklanacak? İşte cevabı

Giriş Tarihi: 13.3.2016 10:03 Güncelleme Tarihi: 14.3.2016 12:29
2016 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte cevabı

2 milyona yaklaşık üniversite adayının katılım sağladığı sınavı bugün yapıldı. Sınav bitiminin ardından akıllara gelen ilk soru ise ‘’ ne zaman açıklanacak?’’ oldu. İşte YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı ve diğer tüm detaylar…

Milyonlarca öğrencinin hayalini kurduğu üniversite için ilk ayak olan 2016 sınavı sonra erdi. Sınav bitiminin ardından öğrenciler nın ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. ''YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun cevabını sizler için derledik.

2016 YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

13 Mart Salı günü gerçekleşen YGS sınav sonuçlarının 25 Mart 2016 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Adaylar YGS sınav sonuçlarını; T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile (https://sonuc.osym.gov.tr) adresinden öğrenebilirler. Ayrıca adaylar; 2016 YGS Sonuçları Sayısal Bilgilerine ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden erişebileceklerdir.

2015 YGS SINAV SONUÇLARI KAÇ GÜN SONRA AÇIKLANMIŞTI?

Geçtiğimiz yıl 15 Mart tarihinde yapılan YGS sınavı sonuçları beklenenin aksine 4 gün gibi kısa bir zaman sonra 19 Mart'ta açıklanmıştı.

YGS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

- Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

- Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.
- Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

- Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

- Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1B'deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacaktır. AYGS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların YGS testlerinin (Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri) en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için AYGS puanları hesaplanacaktır.

- AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS- 2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacaktır. AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden 5 ham puan alan adayların 150 YGS puanı, 8 ham puan alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacaktır.

- Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), YGS Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve
Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine YGS'de Sosyal Bilimler Testinde yer alan Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; 2016-YGS Sosyal Bilimler Testinde toplam 45 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 45 cevap alanı bulunacaktır.

Tüm 2016-YGS adayları ilk 35 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN