Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sı nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 16.3.2016 11:41
YGS puan hesaplama

2016'ya giren adaylar YGS soru kitapçığına, ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası ais.osym.gov.tr'den ulaşabilirler.

YGS PUAN HESAPLAMA KAÇ NET KAÇ PUAN YAPAR?

2016 YGS maratonuna giren adaylar için tablosunu derledik. YGS kaç net kaç puan getirir? YGS netlerimle kaç puan alabilirim? sorularının yanıtlarını YGS sonuçları açıklanmadan öğrenebilirsiniz.

ÖSYM YGS puan hesaplama bilgilerine göre, YGS'de sorulan 160 sorunun tamamını doğru yanıtlayanlar 500 tam puan alacak. Her testten 36 soru olmak üzere toplam 144 netiniz olursa 460 puan alacaksınız. Her testten 8'er sorudan 32 nete ulaşırsanız puanınız 180 olacak ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılma hakkına sahip olacaksınız. Her testten 5 net çıkarmak ise sizin, 150 puan alıp YGS'nin ilk barajını aşmanızı sağlayacak.

YGS 2016 sonuçları iki taban puan çıkaracak.

YGS puan türlerinden en az birinden 150.000-179.999 arasında puan alanlar meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. LYS'lere katılamayacaklar.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha yüksek olanların ise iki hakkı var. Birincisi LYS'lere girecekler. İkincisi de hem meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını hem de YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS puan hesaplama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN