'Kodlama dersi müfredat çalışmaları sonuçlanmak üzere'

Milli Eğitim Bakanı Avcı, kodlama dersi ile ilgili müfredat çalışmalarının sonuçlanmak üzere olduğunu belirterek, "Pilot olarak farklı kademelerde başlayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 24.3.2016 10:41 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 10:43
'Kodlama dersi müfredat çalışmaları sonuçlanmak üzere'

Milli Eğitim Bakanı , SETA Vakfı'nda düzenlenen "Türkiye'nin Eğitimde Kalite Stratejileri Fırsatlar ve Zorluklar" konulu konferansa katıldı.

Son günlerde sadece Türkiye'de değil, her yerde gündemde terörün öne çıktığını ifade eden Bakan Avcı, terör olaylarında şehit olan vatandaşlara, güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Belçika'da meydana gelen terör olaylarında yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına taziyelerini ileten Nabi Avcı, "Terörle mücadelede en önemli faktörlerden biri, hayatın teröre rağmen devam etmekte olduğunu, bizim terörün oluşturmak istediği gündeme teslim olmayacağımızı, her birimizin sorumlu olduğumuz işlerimizi çok daha iyi bir şekilde yapmak için gayretlerimizi herkese göstermek. Bizim için eğitim, çocuklarımızın gençlerimizin geleceği önemli ve biz onlar için her zamankinden daha fazla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

"Her Suriyeli çocuk için 3 bin 500 lira"

Milli Eğitim Bakanlığından, AB'den gelecek 3 milyar avroluk desteğin eğitimde ne kadarını kullanılması gerektiği konusunda bir rapor hazırlamaları istediğini ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

"Yani biz AB'ye 'siz bize 3 milyar avro vereceksiniz, biz şu kadarını eğitimde şöyle harcayacağız' diyeceğiz. Çok basit, biz ihtiyacı olan özel okul öğrencilerine destek veriyoruz. Bir öğrencinin devlet okulunda okumasının maliyeti yıllık 3 bin 500 lira. Avrupa Birliği'ne 'uzun uzun döküm yapmanıza gerek yok' dedim. Biz çocuklarımıza 3 bin 500 lira harcıyoruz. Bu çocuklar için de 3 bin 500 lira harcadığımız zaman 750 bin öğrenci için ve bundan sonra sisteme girecek her bir Suriyeli çocuk için 3 bin 500 lira verin bize bakalım. Verdikleri paranın tamamı bizim yaptığımıza yetmez, sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu çocuklar için yaptıklarımızı karşılamaya yetmez."

Kodlama dersi müfredat çalışmaları

Kodlama dersine ilişkin sorular üzerine ise Bakan Avcı, "Kodlama dersi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının rahat bırakılmasını rica ediyorum" espirisini yaptı. Kodlama dersi ile ilgili müfredat çalışmalarının sonuçlanmak üzere olduğunu bildiren Avcı, "Önce pilot olarak farklı kademelerde başlayacağız." diye konuştu.

"FATİH Projesi'ni zenginleştirmeye çalışıyoruz"

FATİH Projesi'ne ilişkin de açıklamalarda bulunan Nabi Avcı, "Yeni teknolojileri de içerecek şekilde FATİH Projesi'nin donanım boyutunu zenginleştirmeye çalışıyoruz. 10 milyon 600 binle ilgili ihaleye yakında çıkacağız inşallah." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kodlama dersi müfredat çalışmaları sonuçlanmak üzere'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN