Türkiye'nin en iyi haber sitesi

başvuruları ne zaman başlayacak

Giriş Tarihi: 25.3.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 09:39
LYS başvuruları ne zaman başlayacak

Türkiye’de YGS heyecanı Üniversiteye giden yolda ilk maraton sona erdi. Yaklaşık 2 milyon aday, YGS aşamasını atlattı. Sırada haziran ayında toplam 5 oturumda yapılacak ’ler var. YGS sorularının yüzde 20’si ÖSYM’nin internet sitesinden açıklanacak. Soruların yüzde 80’ine ise YGS sonuçları açıklandıktan sonra 10 gün süreyle internet üzerinden erişilebilecek.

2016 Lisans Yerleştirme Sınavları ( 2015) başvuru tarihleri 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında alınacak.2016 hakkında güncel bildiriler ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr/) resmi internet adresi duyurular bölümünden yapılacaktır.

160 dakika süren YGS'de adaylara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı sorular yöneltildi. Adaylara Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu.

ÖSYM, sınavın tamamlanmasının ardından soruların yüzde 20'sini (32 soru) internet sitesinde yayımlayacak.

Soruların yüzde 80'i ise YGS sonuçları açıklandıktan sonra adayların erişimine açılacak. Adaylar soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (ais.osym.gov.tr) üzerinden T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle görebilecek. Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak.

LYS başvuruları ne zaman başlayacak?

2016 LYS Başvuruları 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında bireysel olarak alınacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurabilecek. LYS'lere başvurular, 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak. Sınavlar haziran ayında 5 oturum halinde gerçekleştirilecek.

İşte 2016 LYS oturumlarının yapılacağı tarihler:

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi :18 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi :19 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Pazar), 14.30, 120 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi :26 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 120 dakika

ÖSYM LYS Başvuruları Nasıl Yapılacak 2016?

2016 LYS Bireysel Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak? ÖSYS-LYS başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır:

1) http://ais.osym.gov.tr adresinden bireysel başvuru yapmak ya da

2) LYS Başvuru Merkezlerine bizzat giderek İşlemleri yapmak.

1- http://ais.osym.gov.tr adresinden bireysel başvuru yapacağım diyorsanız izleyeceğiniz yollar:

* Başvurma süresi içerisinde başvuru kılavuzunun arka sayfasında belirtilen bankalardan birine sınav ücreti yatırınız.

* Bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra internet bağlantısı ve yazıcısı olan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM'nin (http://ais.osym.gov.tr) internet adresine girerek T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile şifrenizi giriniz;

**2016-LYS başlıklı alana girerek sınav tercihlerinizi, Sınav Merkezi tercihlerinizi, LYS-5'e girecek iseniz yabancı dilini giriniz . Başvuru İşlemini Tamamla butonuna basınız ve 'Başvurunuz Sistem Tarafından Başarıyla tamamlanmıştır.' İletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Bilgilerim bağlantısından Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız.

2 - Sınav Başvuru merkezlerine gidip başvurumu bireysel olarak yapacağım diyenler, şu adımları takip edecekler:

* Başvurma süresi içerisinde kılavuzun arka sayfasında belirtilen bankalardan (*) birine sınav ücretini yatırınız.

* LYS Başvuru Merkezleri (http://osym.gov.tr) internet adresinde açıklanmıştır.(Size en yakın bir liseye gidin,muhtemelen liselerin çoğu başvuruyu alıyor.Eğer büyük bir lise ise kesin alır.)

* Nüfus cüzdanı veya fotoğraflı-onaylı bir özel kimlik belgesi, banka dekontu ile birlikte başvuru merkezine gidiniz. Başvuru hizmeti ücreti ödeyiniz.

* Bilgilerinizin, başvuru görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz ve,

* Görevlinin size vereceği 2016-LYS Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgilerinizi kontrol edip onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladığı bu belgeyi saklayınız.

ÖSYM LYS Başvuru Ücreti Ne Kadar 2016

Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2016-LYS'lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.

Girmek istediğiniz LYS Sınav Ücretleri (her bir LYS için geçen yıl) 30,00 TL idi

Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti,15,00 TL'dir.

Başvuru Hizmeti Ücreti 3,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Şifre Edinme Ücreti 5,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti 10,00 TL

Not: ÖSYM LYS Başvuru Ücretlerine ait güncel bilgiler yeni yayınlanacak olan kılavuz bilgilerinde yer alacaktır.

ÖSYM-LYS Başvuru Hangi Bankalara Yatırılacak 2016?

YURT İÇİNDEN VE KKTC'DEN BAŞVURANLAR İÇİN BAŞVURU VE SINAV ÜCRETLERİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR

Adayların başvuru sırasında ödemeleri gereken ücreti yatırırken banka görevlisine T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret İnternet aracılığıyla da yatırılabilir.

Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Tüm PTT iş yerleri (KKTC'den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*Başvuru/sınav ücreti ÖSYM'nin İnternet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YURT DIŞINDAN BAŞVURANLAR İÇİN (KKTC HARİÇ) BAŞVURU VE SINAV ÜCRETLERİNİN YATIRILACAĞI BANKA

Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini ÖSYM'nin İnternet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

ÖSYM-LYS Başvuru İşlemleri Nasıl Tamamlanacak?

2016-ÖSYS'ye başvuru işleminizi kılavuzda belirtildiği şekilde yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırınız. 2016-ÖSYS başvuru bilgilerinizi, ÖSYM'nin(https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden başvuru süresi içinde kontrol ediniz. Aday başvuru kayıt bilgilerinizin dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklayınız.

Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girilmiş olması 2016-ÖSYS'ye başvuru için yeterli değildir. Sınav/sınavsız geçiş ücretini başvuru süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı olan adaylardan başvuru işlemini bir başvuru
merkezinde yapacak olanların, başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM'nin(https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresine TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

ÖSYM İletişim Adresleri:

ADRES (ÖSYM) ÖSYM Başkanlığı 06800 Bilkent-ANKARA

Başvuru, sınav ve sınav sonuçları konusunda adaylarca gönderilecek her tür dilekçe için

ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent-ANKARA

ÖSYM İnternet Adresi http://www.osym.gov.tr

Sonuçlar İçin İnternet Adresi https://sonuc.osym.gov.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS başvuruları ne zaman başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN