Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çıraklık eğitim zorunlu oldu!

Giriş Tarihi: 1.4.2016 20:16
Çıraklık eğitim merkezi zorunlu oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri , "Çıraklık eğitim merkezlerini zorunlu eğitime aldık" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri , çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Gülay, Yozgat Turizm Otelcilik Meslek Lisesinde il, ilçe milli eğitim müdürleri, meslek lisesi müdürleri ve mesleki istihdam sağlayan kamu ve özel şirket yetkilileriyle bir araya geldi.

Gülay, burada yaptığı açıklamada, ülke üzerinde birçok oyun oynandığını, Türkiye'nin ileri gitmesi durumunda dış güçlerin mutlaka ülke üzerinde yazdıkları senaryoyu oynadıklarını söyledi.

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ ZORUNLU OLDU

Küçük sanayi esnafının çırak bulmakta çok zorlandığına değinen Gülay, bu durumda pek çok dalının sürdürülemediğini ve ekonominin olumsuz etkilendiğini, özelikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla çırak sayısının 125 binden 65 binlere düştüğünü anlattı.

Bu sorunun çözümü için iki aydır bölgeleri gezerek esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiklerini dile getiren Gülay, "Toplantılarımızın sonunda çıraklık eğitiminin mutlaka zorunlu eğitime alınmasına karar verdik ve çıraklık eğitim merkezlerini zorunu eğitime aldık. 8. sınıfı tamamladıktan sonra çocuğumuz tercihlerini yapacak, açık lise yerine çıraklık eğitim merkezlerini tercih edecek ve anlaştığı sektörle sözleşmesini imzaladıktan sonra haftada bir gün çıraklık eğitim ne gidecek, geri kalan 5 gün ise sözleşme imzaladığı iş yerinde çalışacak." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıraklık eğitim merkezi zorunlu oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN