’de 20 bin çocuk a kazandırıldı

'de geçici Oluşturma çalışmaları devam ederken, kayıt edilen ve a kazandırılan çocuk sayısının 20 bini bulduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 15:36

İl Milli Müdürlüğü'nce a gidemeyen çocukların okula kazandırılması için ihtiyaç duyulan alanlarda Geçici Eğitim Merkezleri kurulmaya devam ediliyor.

Son olarak İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (n İHH) ve Suriyeli Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği protokolü imzalandı.

İmza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri sorumlusu Şube Müdürü Bağış, Mersin İHH Başkanı Mesut Kayacı, Suriyeli Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Said Muhammed ve dernek yöneticileri katıldı.

İmzalanan bu protokoller sonucunda Tarsus'ta 1 ve Akdeniz'de 1 olmak üzere 2 Geçici Eğitim daha açılarak ilk aşamada bin Suriyeli çocuk okula kazandırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi gereği Mersin'de yabancılara yönelik eğitim öğretim faaliyetleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulduğunu anlatan Müdür Koca, bu birim aracılığıyla Suriyeli öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarına başlandığını söyledi.

Mersin'de okul çağında olduğu halde okula devam etmeyen Suriyeli çocukların belirlenmesi, onlara ulaşılması ve onların okullaşmalarının sağlanması için çeşitli çalışmalar yapıldığını ifade Koca, Suriyeli çocukların okullara ve Geçici Eğitim Merkezlerine kaydedildiğini söyledi.
Yaklaşık 5 bin Suriyeli öğrencinin sınıf seviyeleri belirlenerek okullara yerleştirildiğini, yaklaşık 15 bin öğrencinin de Geçici Eğitim Merkezlerine kayıt edildiğini kaydeden Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri sorumlusu Şube Müdürü Murat Bağış ise, toplam 20 bin Suriyeli çocuğu okula kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Son açılacak olan Geçici Eğitim Merkezi ile birlikte Mezitli'de 6, Akdeniz'de 5, Yenişehir'de 3, Toroslar'da 2, Erdemli'de 1, Silifke'de 1 ve Tarsus'ta 1 olmak üzere Mersin genelinde toplam 19 adet Geçici Eğitim Merkezi açılmış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin’de 20 bin Suriyeli çocuk okula kazandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN