Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknik Üniversitesi akıllı yaşam için çalışacak

'nın ikinci devlet üniversitesi Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yeni 'nin Yeni Üniversitesi sloganı ile ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor. BTÜ Rektörü Arif Karademir, yeni nesil üniversite konseptiyle neleri amaçladıklarını ve sanayi işbirliği konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 11:34 Güncelleme Tarihi: 15.4.2016 17:44
Bursa Teknik Üniversitesi akıllı yaşam için çalışacak

İŞTE REKTÖR ARİF KARADEMİR'İN AÇIKLAMALARI;

Neden Bursa Neden Teknik Üniversite?

Teknik Üniversitesi yeni 'nin yeni üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Bursa özelinde sanayisi ve üretim alt yapısı çok kuvvetli tarihide kökleri çok derin olan bir şehirde Teknik Üniversite ihtiyacı çok uzun zamandır hissediliyordu ve geç yapılmış bir yatırım olarak 2010 yılında başladı.

BEYAZ YAKALI İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Teknik Üniversite konseptine uygun olarak da şehirdeki istihdam üreticilerin yani üreten fabrika ve sanayicilerin ihtiyacı olan beyaz yakalı mühendis kadrosunu temini amacıyla büyük bir hedefi var artı sadece mevcut sistemi yürüten elemanları değil bilim üreten inovasyon yapan, araştırmalar yapan bir bilim yuvası olma yolunda ilerliyor. Bursa Teknik Üniversitesi kurulduğu günden beri nitelikli bir eğitim alt yapısını giderek kuvvetlendiriyor İngilizce bariyeri olmayan öğrenci ve dünya ile bağlantısında sıkıntı olmayan akademisyenlerle oluşan bir kadrosu var ve yaptığı bütün eğitim sanayideki bütün gerçek ortamı simüle eden oradaki ortamı üniversiteye taşıyan bir kurgu ile yapılandırılıyor.

YAPILAN ÇALIŞMALRIN TAMAMI SANAYİDEKİ PROBLEMLERİ ÇÖZMEYE YÖNELİK

Yapılan tez araştırma ve deneylerin hepsi de kesinlikle bir problem çözme odaklı olarak dizayn ediliyor dolayısıyla Bursa Teknik Üniversitesi klasik eğitim veren bir yer değil sanayinin yanında en büyük dostu en büyük yardımcısı olan devlet finansmanında faaliyet gösteren bir yeni nesil bir üniversite.

SANAYİ İLE UYUMLU İLERLEME

Sanayi üniversite iş birliği çerçevesinde, üniversite iş birliği merkezimizi kurduk ve sanayicilerin problemlerini çözmek için çok sayıda toplantı yaptık. Bizde onları çözmek amacı ile çalışıyoruz. En basit sanayicilerin ihtiyaç duyduğu aslında 3-4 tane ana başlıklar var. Birincisi yetişmiş eleman ihtiyacı var bu yetişmiş elemanı onlara verdikten sonra arkasında da elemanın durmanız gerekiyor çünkü sık sık problemler yaşanabiliyor. İkincisi fabrikadaki mevcut sistemin daha üretken hale gelmesini sağlayan hem yürümesini hem daha iyi hale gelmesini sağlayan mekanizmaları çözmek için elemanlara ihtiyaçları var. Üçüncüsü de yeni ürünler üretmek yeni teknikler üretmek ve sanayiyi dışa bağımlılıktan kurtarmak amacı ile üniversiteye ihtiyaç duyuyorlar bu konuda da laboratuvarlarımız çalışıyor.

DIŞA BAĞIMLILIK SON BULMALI

Ve son birisi de tabi ki danışmanlık anlamında dışa bağımlılıktan kurtulmaları gerekiyor sanayicimizin benim hep söylediğim bir şey şehirdeki yanı başındaki üniversite ile bir şekilde şu veya bu şekilde irtibatı zayıf kurumlar Almanya'dan İtalya'dan Amerika'dan yurtdışından dilini bilmediği insanlarla çalışmaya zorlanıyorlar bu çok doğal bir şey değil kendi problemimizi kendi coğrafyamızı kendi toprağımızı çözmemiz lazım bunun için yoğun çalışıyoruz.

TEKNOKENT KURULACAK MI?

Teknokent için biliyorsunuz üniversitelerde belli bir alt yapıya gelmesi gerekiyor bunlardan birisi akademisyen sayısı proje sayısı ve fiziki mekanlar biz sıfırdan kurulan bir üniversite olduğumuz için ana kampüsümüz yapılana kadar hayalimizdeki gibi bir teknokentin kurulmasını biraz olgunlaşmamış bir iş olarak görüyoruz. Teknokent olmadan olur mu? Kesinlikle olur teknokent olmadan da bizim hocalarımız çalışmalarını sürdürebilirler ama teknokent bunun bir tacı olacaktır onu kampüs alanımızda veya sanayinin, organize sanayi bölgenin içindeki bir eğitim alanında yapılması gerekiyor kabul edersiniz ki beş yıllık bir üniversite ve sıfırdan kurulmuş bir üniversite yeni elemanlar alarak ve yeni mekanlar alarak kurulmuş bir üniversite olduğu için çok baskıcı bir şey yapmamak lazım, yakın zamanda onu halledeceğiz inşallah.

- Türkiye'nin 2023 hedefleri var Bursa Teknik Üniversitesi 2023 hedefleri için kendisine nasıl bir misyon öngörüyor?

Çok şükür devletimiz ve YÖK artık çok daha organize çalışmalar yapıyorlar bunun bir sonucu olarak yakın zamanda YÖK ihtisaslaşması istenen üniversiteler listesini açıkladı. Biz de robotlarla akıllı sistemler konusunda bizi de ihtisaslaşması istenen üniversiteler sıralamasına soktular ve bize bununla ilgili personel desteği yapıyorlar, kadro desteği yapıyorlar.AKILLI YAŞAM İÇİN ÇALIŞILACAK

Akıllı sistemler değince tahmin edersiniz sadece robotlar değil bütün kullandığımız günlük hayatta ki kullandığımız her şey akıllı sistem evler bile akıllı sistem biliyorsunuz bugün Cumhurbaşkanı konuşma yapıyor 'da akıllı şehirler, kentleşme diye yani yazılım elektronik ve bilgisayarın girmediği bir yer kalmadı burası bütün disiplinleri kapsıyor. Biz de bu anlamda hocalarımızla kümeleme çalışmaları yapıyoruz. Dünyadaki trende ve Türkiye'deki ihtiyaca göre kendilerine otorite ve kuvvet oluşturacak alanları disipline ederek tespit çalışmaları yapıp kuvvetli bir bilim danışma üssü gibi kurmaya çalışıyoruz üniversitemizi.

DEVLET-SANAYİ-ÜNİVERSİTELER KOL KOLA GİRMELİ

Biz şuanda kabul edersiniz ki endüstri devrinden sonra batı toplumunun peşinden böyle nefes nefese yakalamaya çalışan bir toplumuz artık yavaş yavaş yanında koşan hatta inşallah biraz daha öne geçen bir toplum olmak için çok çalışmamız lazım bunun içinde devlet sanayi ve üniversitenin kesinlikle kol kola girmesi lazım bu anlamda biz hem Ankara ile YÖK ve bakanlıkları ile TÜBİTAK ile hem de sanayi kuruluşlarımız ile çok sıkı ilişkiler içerisindeyiz.

-Henüz yolun başındasınız ama zaman zaman İstanbul'u İstanbul sanayisini özleyeceğiniz olacak mı? Yoksa Bursa yetecek mi size şehir dışına çıkma hedefiniz var mı?

Kesinlikle şehir dışı değil ülke dışına çıkma hedefimiz var bizim aslında çünkü üniversite sınırları olmayan aslında isminden geliyor Universal aslında Univers dünyada değil bütün uzaya hitap eden bir ismi var ama ilk etapta tabi mum dibini aydınlatsın diyoruz biz ilk önce Bursa'daki ihtiyaçları bir karşılamamız lazım Bursa'daki muhataplarımız ile problem çözme odaklı çalışmalar yaparsak o zaman rüştümüzü ispat etme anlamında ve güzel uygulama örnekleri verme anlamında iyi yollar alacağız. Buradan sıçrayıp direk İstanbul'a gittiğiniz zaman yani geldiğiniz yerde ne yaptınız? diye direkt olarak insanların aklına gelecektir onun için ilk önce bölgemizden başlayalım diyoruz ki bölgemiz zaten Türkiye'nin çoğu yerinden daha kuvvetli bir sanayi eko sistemine sahip bir yer yani İstanbul'a gitmeye açıkçası bizim ihtiyacımız yok ama kesinlikle üniversite firmalarda da evlilik sistemi olduğu için ve branşlaşma sistemi olduğu için aslında biz burada angaje olduğumuz bir firma ile doğal olarak kısmen İstabul kısmen de belki Avrupa ile entegrasyona girmiş olacağız çünkü onların orada paydaşları var.


Rektör Karademir üniversitenin yeni yerleşkesi hakkında da bilgi verdi

Sizde belirttiniz Bursa sanayide büyük bir kent özellikle otomotivde büyürken son on üç yıldır AK Parti hükümetlerinin bir söylemi var "yerli otomobil" bu konuda çalışmalarınız olacak mı?

Yerli otomotiv konusunda biliyorsunuz yeni şehre otomotiv test merkezi açılıyor. TSE ile birkaç toplantılar yaptık otomotiv test merkezinin yani şehrin doğusunda olan devletin önemli bir yatırımının kuvvetli bir partner olmak için biz bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz ham sayın bakanımız Fikri Işık ile hem de TSE ekibi ile çalışmalarımız var, TÜBİTAK ile var otomotiv test merkezi ile TSE'ye bizim hocalarımız danışmanlık verdiler. Almanya'daki bütün Mercedes bütün otomotiv firmalarının laboratuvar ve test merkezlerinin hepsini gezdiler. Lojistik anlamında ve bilimsel altyapı anlamında bizim hocalarımız ile TSE kol kola bizim şuanda yapmaya çalıştığımız şey şu ;

1)Otomotiv test merkezi kurulduğu zaman orada olan sistemi anlayan kavrayan ve işleten hoca profilimizi servis edeceğiz.

2)TSE'nin bu anlamda çalışan bütün teknik eleman ile yüksek lisans doktora anlamında hizmet vereceğiz

3)Otomotiv test merkezinde olmayan hatta olmasına da gerek olmayan cihaz, düzenek, test ve ekipmanları kendi laboratuvarlarımızda kurarak oradaki eksiği tamamlayacağız.

Kesinlikle yerli otomotiv konusunda da akıllı otomotiv konusunda da çevre dostu enerji kullanan otomobiller konusunda biz bütün ekibimizle çalışmalar yapıyoruz ve bu konuda oldukça marka isimlerimiz arkadaşlarımız var bunlardan birisi biliyorsunuz TÜBA ödülü aldı Doçent Doktor Ali Rıza Yıldız hocamız, otomotiv konusunda yaptığı araştırmalar konusunda TÜBA ödülü aldı ülkemizin yani Cumhuriyet'imizin biliyorsunuz onunda tarihçesini zamanında bir şekilde handikap ile engellemiş olan projesinin kesinlikle paydaş olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

 

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Teknik Üniversitesi akıllı yaşam için çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN