Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEOG maratonu bugün başladı!

Sekizinci sınıf öğrencilerinin katılacağı TEOG sınavları için büyük gün geldi. Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle başlayan TEOG maratonunda toplamda her dersten 30 soru sorulacak. Her branş için öğrenciler 60 dakika süre kullanacak. TEOG sınavlarının ikinci oturumu yarın yapılacak. Öğrenciler yarın sabah Fen ve , T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil branşlarından sınava girecek.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 09:29 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 09:29
TEOG maratonu bugün başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem ortak sınavlarda yöneltilecek sorular, 10 bin soruluk havuzdan seçildi. 87 öğretmenin hazırladığı soruların kontrollerini 31 öğretmen ve 25 akademisyen yaptı.

Bu sabah başlayan TEOG 2. dönem sınavları 2 gün sürecek. Merkezi ortak sınavlara 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılacak. Sınavlar, yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 176 okulda ve 92 bin 924 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 21 okulda gerçekleştirilecek. Sınav öncesinde özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri modüle işlenen 3 öğrenci hastanede, 179 öğrenci evde, 10 bin 884 öğrenci tek kişilik sınıfta sınava alınacak ve bu öğrencilere 15 dakika ek sınav süresi tanınacak

Çarşamba ve Perşembe 3'er sınav

Sınav, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde her 2 gün yapılacak oturum için saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav uygulaması tüm merkezlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek. Öğrenciler, 27 Nisan Çarşamba günü yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 28 Nisan Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen ve , T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

Yasaklı eşyalar

Öğrenciler, bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya gibi araçları ile sınava alınmayacaklar. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, ihlal gerekçesiyle salondaki görevlilerce hazırlanan tutanakla geçersiz sayılacak.

İngilizce testini 1 milyon 166 bin 275 öğrenci, Fransızca testini 383 öğrenci, Almanca testini 370 öğrenci, İtalyanca testini de 11 öğrenci yanıtlayacak.

TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendirenler öğrenciler, 14-15 Mayıs'ta mazeret sınavlarına girebilecek. Sınav sonuçları, haziran içerisinde e-okul sisteminde açıklanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEOG maratonu bugün başladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN