Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda TEOG tercihi

Giriş Tarihi: 29.4.2016
10 soruda TEOG tercihi

TEOG’a giren 1 milyon 170 bin öğrenci için haziranda tercih maratonu başlayacak. Üniversitede okumak istediğiniz mesleklere yakın eğitim müfredatı olan liselere öncelik verin

İyi bir liseye girmek için 1 milyon 170 binden fazla 8' sınıf öğrencisinin ter döktüğü Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavları sona erdi. 14-15 Mayıs'ta yapılacak mazeret sınavlarının ardından puanlar hesaplanmaya başlayacak. Sonuçlar haziran ayında duyurulacak. Hem öğrenciler hem de veliler için yeni ve kritik bir süreç olan tercih dönemi başlayacak. Bu dönemle ilgili de hem öğrencilerin hem de velilerin kafasında birçok soru işareti bulunuyor. İşte o sorular ve yanıtları:

Tercih yaparken hangi veriye öncelik vermeliyim?

Yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. ların taban puanları değişebilir. İl değil, Türkiye genelindeki yüzdelik dilimleri dikkate alın. Tüm bu verilere e-okul'dan ulaşabilirsiniz.

Lise seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Özel okula gitmek isteyen öğrenciler tercih yapmak zorunda değil. Ancak adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek.

Özel okula gideceğim. Tercih yapmak zorunda mıyım?
Özel okula gitmek isteyen öğrenciler tercih yapmak zorunda değil. Ancak internet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek.

Hiçbir tercihime yerleşemezsem ne olacak?
Sistem sizi otomatik olarak bir açık liseye yerleştirecek. Ancak bu öğrenciler, istemeleri halinde millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek

Bir devlet okulunda boş kontenjan olursa geçiş yapabilir miyim?
Puanınız okulun taban puanına yakın ise nakil döneminde bu devlet okuluna başvuruda bulunabilirsiniz. Nakiller ağustos sonu ve eylül başında yapılıyor.

Nakil tarihleri ne zaman?
Ağustos ayının ortasında ve eylülün başında belirlenecek tarihlerde toplam 3 kez yapılacak.

Nakil için kimler tercih yapabilecek?
Kayıtlı bulundukları okuldan başka bir okula geçmek isteyen tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir.
Nakil için tercih başvuruları nasıl yapılacak?
OKUL müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 nüsha çıktısı alınacak, biri velide biri okulda kalacak.

Nakil için kaç okul tercihi yapılır?
Nakil başvurularının her birinde 3'er okul tercihi yapabilecek ve tercihlerde boş kontenjan şartı olmayacak.

YEP'lerin eşit olması halinde 8'inci sınıf Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP), bunun da eşit olması halinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflarda Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılacak. Eşitlik devam ederse tercih önceliği, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı gibi kriterler dikkate alınacak. Ancak yine de eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine bakılacak ve yaşı küçük olan tercih edilen okula yerleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 soruda TEOG tercihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN