Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostluğun temeli güçlü karakter

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Dostluğun temeli güçlü karakter
Lise dönemi her gencin en iyi arkadaşlarıyla da tanışacağı bir dönem olacak. Sağlam dostluklar kurabilmek için değerlerinizden ödün vermeyin. Ayakkabılarınızın markasına göre size değer veren insanlardan uzak durun. İşte güzel arkadaşlıklar kurmanın 4 önemli kuralı:
İLK ADIMI SİZ ATIN: İlk günlerde ortaokuldan tanıdığınız arkadaşlarınızla bir arada olmak size kendinizi daha iyi hissettirebilir ancak geçtikçe göreceksiniz ki yeni arkadaşlarınıza arasında da tanımaktan keyif aldığınız pek çok kişi olacak. Arkadaş edinmek için ilk adımı atmaktan çekinmeyin. Ortak ilgi alanları arkadaş olmayı kolaylaştırır.
SOSYAL MEDYAYA DİKKAT:
Özellikle sınıf arkadaşlarınızla iyi kurun ve sizi tanımalarını sağlayın. Giyim tarzınız ya da sahip olduğunuz eşyaların markasına göre sizi değerlendiren kişilerin asla size gerçek anlamda değer vermeyeceğini aklınızda bulundurun. Arkadaşlık ile ilgili diğer bir önemli nokta ise sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişime edin hiçbir bilgiyi ya da resmi düşünmeden paylaşmayın.
AKRAN BASKISINA HAYIR:
Lise dönemi gelişimsel olarak değerlendirildiğinde, zihinsel ve fiziksel olarak bir yetişkine benzer olduğunuz ancak yaşam deneyiminizin az olduğu bir dönemdir. Bu dönemde beynin fizyolojik yapısı ve deneyim azlığı, bazı durumlarda tepkisel davranmanıza ve sonucunu düşünmeden kararlar vermenize neden olabilir. Bu açıdan pek çok risk taşıyan bir dönemdir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebilmek sizce doğru olmayan, değerlerinizle örtüşmeyen hiçbir şeye akran baskısı nedeniyle "Evet" demeyin. Kendi kimliğinizden ve değerlerinizden ödün vererek kimsenin saygısını ve dostluğunu kazanamazsınız.
KARŞI CİNSLE İLETİŞİM KURUN:
Flört etmek ya da etmemek sizin tercihiniz olmakla beraber karşı cinsle nasıl konuşulacağını bilmek ve onları tanımak ilerleyen yaşlarınız için önemlidir. Kendinizi soyutlamayın ancak tek odaklandığınız konu da bu olmasın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostluğun temeli güçlü karakter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN