Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koleje giden devleti tercih edemeyecek

Koleje gitmek isteyen öğrencilerin havuzdan çıkması için bu yıl da özel kayıtlarının önceden yapılması planlanıyor. Koleje kayıt yaptıranlar devlet liselerini tercih edemeyecek

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Koleje giden devleti tercih edemeyecek
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), geçen yıl başlattığı özel lara kayıt sisteminin bu yıl da uygulanması bekleniyor. TEOG sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz özel okul kayıt süreci de başlayacak. Yani özel okul kayıtları önceden yapılacak. Böylece özel okula gitmek isteyen öğrenciler havuzdan çıkacak. Bakanlığın tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

DEVLET YEP'LE ALACAK
Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak. Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, 3 yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak. Ancak öğrencilerin uluslararası yarışmalarda kazandığı dereceler de bu puanın üzerine ekleneceği için bazı öğrencilerin puanları 500'ü aşacak. Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak yerleştirme ile öğrenci alınacak.

HER KOLEJ AYRI PUAN
Yabancı özel liseler öğrencilerini bu yıl da kendileri seçecek. Daha önce bu okullar TEOG'da Türkçe, matematik ve fen puan ortalamalarını baz alarak öğrenci kabul ediyordu. Hesaplamada da, bir sınavın yüzde 30'u ve ikinci sınavın da yüzde 70'i baz alınarak, Türkçe 3 ve matematik ile fen de 2 ile çarpılarak okullara girişte katsayılar belirleniyordu. Bu hesaplamada da 8'inci sınıf yıl onu başarı puanı ekleniyordu. Ancak 2015-2016 eğitim yılında uygulanacak sistem değişti. MEB bu okulların yönetmeliklerini değiştirmesini ve nasıl öğrenci alacaklarını da belirlemelerini istedi. Bu yıl gözde yabancı özel okullar TEOG'u baz alarak kendi puanlarını hesaplayacak ve bu puana göre öğrenci alacak.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?
TEOG'un 12 sınavının sonucu 700 tam puan üzerinden hesaplanıyor. 12 sınavda tüm soruları doğru yapan öğrenci 700 puan alıyor. Öğrencinin 6, 7 ve 8'inci sınıf notları 300 tam puan üzerinden hesaplanıyor. Yerleştirme puanı (YEP) öğrencinin 3 yıllık yıl sonu notları ile 12 sınavdan oluşacak puanın toplamının ikiye bölünmesiyle bulunuyor. Bu puanının oluşmasında öğrencinin yılsonu başarı notlarının aritmetik ortalaması yüzde 30 oranında katkı sağlayacak.12 sınavın sonucu ise yerleştirme puanının oluşmasına yüzde 70 katkı yapacak. 3 yılda tüm notları 100 üzerinden 300 olan ve 12 sınavda da 700 alan bir öğrencinin yerleşme puanı 500 olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koleje giden devleti tercih edemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN