Liseli olmak dediğimiz

8’ sınıflar tercih sonunda kendini lise hayatında bulacak. Bu dönem hayatınızın en güzel yılları olmakla kalmayacak geleceğiniz için kritik adımlar atacağınız bir süreç başlayacak

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Liseli olmak dediğimiz
TEOG sınavlarına hazırlandığınız yoğun ve stresli bir dönemin ardından 8' sınıf öğrencileri olarak tercih sürecinin sonunda kendinizi lise hayatının içerisinde bulacaksınız. Büyük beklentilerle ve emek vererek hazırlandığınız lise nasıl bir yer olacak? Ortaokullu olmaktan farkı nedir? Çoğu insanın hatıralarında önemli yer tutan liseye başlarken verimli ve keyifli bir lise hayatı geçirmeniz için yararlı olan bilgileri Bahçeşehir Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Özen Yazğan sizler için sıraladı:

YALNIZ DEĞİLSİN: Yeni bir başlangıç yapmak bazılarınız tarafından heyecan ve sevinçle karşılanırken bir kısmınız bu durumu daha karamsar duygularla karşılayabilir. Tanımadığı bir yere gidiyor olmanın yarattığı endişe, öğretmenleri ve arkadaşlarını geride bırakmanın verdiği özlem duygusu, liseye dair beklediklerini bulup bulamayacağı ile ilgili kafa karışıklığı… Her ne düşünüyor ya da hissediyor olursanız olun aklınızdan çıkarmamanız gereken herkesin liseye başlarken benzer duyguları az ya da çok yaşadığıdır. Bu konuda yalnız değilsiniz. Böyle hissetmeniz son derece normaldir.

OKULDAKİ YENİ ÇOCUK: Ortaokuldaki yaşça en büyük ve de havalı grup sizdiniz. Liseye başladığınızda ise her ne kadar geçen yıla göre bir yaş büyümüş olsanız da okuldaki en yeni ve de küçük yaştaki grup siz olacaksınız. Sizi tanıyan öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızın pek çoğu geride kalacak. Bu değişimler başlangıçta size zor gelse de aslında sizin büyümeniz ve kimliğinizi oluşturmanız noktasında önemli bir adımdır. Aştığınız her zorluk sizi yaşama karşı güçlü kılar; yaşam için gerekli becerileri edinmenizi sağlar.

YARDIM İSTEYİN: Birkaç ay geçmiş olmasına rağmen liseye uyum sağlamakta çok zorlanıyorsanız; yardım istemekten çekinmeyin. Sizinle aynı süreci yaşamış ve üstesinden gelmiş arkadaşlarınızdan fikir alabileceğiniz gibi güvendiğiniz öğretmenleriniz ya da okul psikolojik danışmanından da destek isteyebilirsiniz. Unutmayın; onlar her sene benzer sorunları yaşayan yüzlerce gence yardımcı oluyorlar.

KARİYERE GİDEN İLK ADIM

KİŞİLİĞE YATIRIM: Lise dönemi kendinizi tanıma ve dünyayı anlama çabasında olduğunuz bir dönemdir. Kendinize entelektüel anlamda yapacağınız her yatırım kişilik gelişiminize ve dünyayı algılama biçiminize katkıda bulunacaktır. Okuyacağınız kitaplar, izleyeceğiniz filmler, dinleyeceğiniz müzikler, sohbet edeceğiniz farklı görüşlerdeki insanlar sizi donanımlı kılar. Akademik olarak derslerinizdeki başarınız kadar sosyal ve kültürel anlamda faaliyetlerin peşinde olmanız gerekir. Okulunuzun el verdiği ölçüde ilgi alanlarınız ve becerileriniz doğrultusunda kulüp ve etkinliklerde yer almaya çalışın.

SORUMLULUK SİZDE: Lise hayatı ile birlikte daha önce aileniz veya okuldaki öğretmenlerinizin sizin adınıza yaptığı pek çok şeyi artık siz kendiniz yapacaksınız. Sorumluluk almak, size özgürlüğü de beraberinde getirir. Ailenizin güvenini kırmayın ve gerekli bilgileri mutlaka onlarla paylaşın. Sizin güvende olduğunuzu ve doğruyu söylediğinizi bilirlerse kontrol etme ihtiyaçları azalır.

MESLEK ARAŞTIRIN:
Eğitimi sadece tamamlamanız gereken bir süreç olarak görmeyin; lise yılları kendinize çizeceğiniz yolu ile ilgili bilinçli ilerlemeniz gereken bir dönemdir. Lise yıllarınızda mutlaka ilgi duyduğunuz meslekler ile ilgili bilgi edinmeye çalışın. Kesinlikle 1-2 günlüğüne bile olsa mesleki staj yapın.

YABANCI DİLE ÖNEM VERİN
Okuduğunuz lise size bu anlamda yeterince imkân sunmuyor ise kendinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz farklı yollar arayın. size bu konuda yardımcı olabilir. Eğer fırsat bulursanız yurtdışı değişim programlarına katılmak da size büyük yarar sağlayacaktır.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDİN
Yoğun bir TEOG sürecinden sonra çoğu öğrencinin yaptığı en büyük hata lisenin ilk yılını dinlenerek geçireceğini düşünmektir. Her ne kadar ulusal sınavlara hazırlanma stresi yaşamayacak olsanız da bu hataya düşmeyin; çalışma düzeninizi oluşturun. Lise 1. sınıf konuları özellikle YGS açısından önem taşır. Ayrıca iyi bir başlangıç yapmak sizin de başarı konusundaki motivasyonunuzu artıracaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli olmak dediğimiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN