Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Puanlar düşebilir

İlk dönem TEOG sınavlarında başarı oranı düşük olduğu için bu yıl gözde ların puanlarında düşüş yaşanabilir. Yine de özel okullara gideceklerin ön kayıt yaptırmasında yarar var

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Puanlar düşebilir
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları'nın (TEOG) ilkinde başarı oranı geçmiş yıllara göre düşük kaldı. İlk sınav verileri göze alındığında bu yıl gözde ların taban puanlarında düşüş olabileceği öngörülüyor. Ancak uzmanlar özel okula gideceklerin yine de ön kayıt yaptırmasının faydalı olacağını söylüyor. Çünkü ikinci kayıt döneminde bu okullar taban puanlarını revize edebilir. Bu durumda öğrenci açıkta kalabilir. 2016-2017 yılı özel okul kayıtlarının geçen yıl olduğu gibi Anadolu ve fen lisesi kayıtlarından önce yapılacağı ve özel okulların ana kayıt döneminin okulların kapandığı tarihten bayrama kadar olan tarih arasında bir bölümde yer alacağı öngörülüyor. Ancak bu sistem geçen yıl velilerin kafasını biraz karıştırdı. Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, özel okul isteyenler için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 3 durumla karşılaşılacağını belirterek velilerin nasıl bir yol takip etmesi gerektiğini şöyle sıraladı:

1-KESİN OLARAK ÖZEL OKUL İSTEYENLER: Bu veliler için durum sadece istediği özel okula ulaşmak sorunu olacaktır. Puanı kesinleştiği anda istediği özel okula yetiyorsa kayıtlar başladığı anda hemen gidip kaydını yaptırıp rahat edebilir. Ancak puanı 1-2 puan aşağıda bir okula yetiyorsa durum biraz karışıyor. Daha aşağı puandaki okula kayıt olup daha sonraki ön kayıt dönemi için asıl hedefindeki okulu bekleyebilir. Ancak hedefi gerçekleştiğinde ilk kayıt olduğu okulun yıllık ücretinin yüzde 10'u kadar bir ayrılma ücreti ödemek zorunda kalabilir. Öte yandan geçen yıl en çok talep gören bir kaç okul ilk kayıtta yüzde 90-95 doldu ve alt puan grubundaki bazı okullar da iyi kayıt yaparak taban puanlarını yükselttiler. Yani bu kritik açıklıklar velinin stratejik karar almasını gerektirecek zorlu noktalar. Çünkü alt puan gurubunda ki okula da kayıt yaptırmayıp bekleyen bazı veliler açıkta kaldılar.

2-RESMİ OKULU DAHA ÇOK İSTEYENLER: Devlet olmazsa bir özel okulu isteyen velilerin durumu oldukça riskli. Özel okul kayıtları önceden yapıldığı için bir özel okula kayıt yaparsa resmi okullar için tercihte bulunmak istediğinde bu kaydı sildirmesi ve yukarıda ki maddede belirtilen yüzde 10 kesintiyi kabul etmesi gerekir. Ben özel okula kaydımı yapıp işi garanti altına alayım istediğim resmi okulda kontenjan boşluğu olursa nakil için başvururum diyen veliler bu yola başvurabilir. Ancak resmi okullardan çok talep görenlerde geçen yıl neredeyse hiç nakil başvurusu alınacak boşluk doğmadı.

3-PUANI RESMİ OKULA YETERLİ GÖRÜNENLER ANCAK YERLEŞEMEYENLER: Resmi okul isteyen, puanı da yeterli gözüken ancak bu isteği gerçekleşmezse özel okul düşünecek veliler özel okulların kayıt döneminde hiç bir şey yapmayıp sadece resmi okullar için tercih formu doldurup yerleştirme sonuçlarını bekleyebilirler. Ancak bir şanssızlık olur da bekledikleri okula giremezlerse nakiller döneminde boş kontenjanı olan özel okullardan birine kayıt yapabilirler.

ANAOKULUNDAN ÜNİVERSİTEYE...
Eğitimde 130 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve Osmanlı döneminden bugüne ilk yabancı dil eğitiminden ilk karma eğitime kadar pek çok alanda ilkleri başlatan Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, Nişantaşı Ayazağa, Erenköy ve Ispartakule kampuslarında Işıklı nesiller yetiştiriyor. Anaokulundan liseye kadar 5 bin öğrenciye eğitim veren Işık Okulları'nın Erenköy kampusunda bir de fen lisesi bulunuyor. Vakıf bünyesinde yer alan FMV Işık Üniversitesi de 6 bine yakın öğrencisiyle Şile ve Maslak'taki kampuslarında 'nin dört bir yanından gelen öğrencilere gelecek sunuyor.

ISPARTAKULE AÇILIYOR
Kuruluşunun 130'uncu yıldönümünü kutlayan FMV Işık Okulları "Önce iyi insan yetiştirme" hedefiyle öğrencilerini çok yönlü dünya vatandaşları olarak topluma kazandırmayı amaçlıyor. FMV Işık okulları bu amaç doğrultusunda okul sayısını artırarak 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde Ispartakule Kampusu'nda yeni lisesini de hayata geçiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Puanlar düşebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN