Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafik çilesi yatılılığa rağbeti artırdı

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Trafik çilesi yatılılığa rağbeti artırdı
'de ilk modern eğitimin başladığı dönemlerde oldukça tercih edilen yatılı okullara rağbet yeniden arttı. Özellikle trafik çilesi ve güvenlik kaygıları nedeniyle veliler son yıllarda yatılı okul seçeneklerine yönelmeye başladı. Anadolu kentleri kadar metropollerde yaşayan öğrencilerin gözdesi olmaya başlayan yatılı okullardaki mevcut sayısı giderek artıyor. Bugün 376 öğrencisi olan SEV Tarsus Amerikan Koleji'nin mevcudunun 5'te 1'i yatılı okuyor. Saatlerini trafikte harcamayan öğrenciler sosyal ve sportif etkinliklere daha fazla zaman ayırabiliyor, sınavlara daha verimli çalışabiliyor. SEV Genel Müdürü Binnur Karademir ", Ankara, gibi dev metropollerden ve büyük şehirlerden, birçok farklı okul seçeneğine rağmen Tarsus'a gelen öğrenci sayısı artıyor" dedi.

İSTANBUL'DAN EĞİTİM GÖÇÜ
Özellikle günümüzde aşırı korumacı aile yapıları nedeniyle hayata atılamayan çocuklar için yatılılık önemli katkılar sağlıyor. Yatılı okuyan liseliler; zamanını, parasını planlamaktan hatta yatağını toplayıp valizini hazırlayabiliyor olmaktan mutluluk duyuyorlar. 'Birey' olduğunu, kendini yetebildiğini gören yatılı liseliler, hayata atılmak için üniversite sınavını beklemelerine gerek kalmadığını söylüyorlar. Yatılı okumak üzere Tarsus'a toplam 26 ilden gelen öğrenciler var. Bunların 21'ini İstanbul oluşturuyor. Diğer illerin dağlımı ise şöyle: Antalya, İzmir, Bilecik, Ankara, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Niğde, Çorum, Ceyhan, Kadirli, Aksaray, Bursa, Bodrum, Mardin, Alanya, Bingöl, Karaman, Adana, Silifke, Tunceli, Mersin, Balıkesir, Nevşehir

İZMİR'DE TÜRKİYE MOZAİĞİ
İzmir Amerikan Koleji'nde (ACI) de yatılılık geleneği devam ediyor. 1885'te başlayan yatılılık uygulamasına 1971'de son verildi. Ancak daha sonra yoğun talep üzerine yatılılık geleneğinin yeniden hayata geçirilmesine karar verildi. "Yatılılık" uygulaması, 2009- 2010 eğitim yılında Taner Kız Yurdu ile tekrar başladı. Yatılılığın başlamasıyla beraber ACI, İzmir dışından daha çok öğrenciyi kabul etmeye başladı. İzmir'de bugün itibariyle 22 farklı ilden gelen öğrenciler yatılı okuyor.

Akademik başarıyı da artırıyor
Akademik başarı açısından da avantaj olan yatılılık hayatında, öğrenciler ders saatlerinin dışında, dayanışma ve paylaşma ortamı içerisinde, etüt saatleri, spor ve sanat etkinliklerine katılarak, toplum hizmetleri ile gelişerek, bağımsız yaşamayı ve ayakları üstünde durmayı erken yaşta öğreniyor. SEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane "Geçtiğimiz yıllarda bu kültür tüm dünyada ve Türkiye'de olduğu gibi biraz gerilemişti. Şimdi SEV Okulları'nda yatılılık kültürü eski parlak günlerine geri dönüyor" diye konuştu.

Büyük aile güçlü dostluklar
TAC Müdürü Günseli Yüksel de "TAC'nin yatılı okuyan mezunları yatılılığın kendilerine kattığı en önemli değerlerin, 'uzlaşma yeteneği', 'ömür boyu süren güçlü dostluklar' ve 'küçük yaşta kendi ayaklarının üstünde durabilmekten kaynaklanan özgüven' olduğunu söylüyorlar. Mezunlar, yatılı okudukları yıllar için "Yatılılık bana hayatı öğretti" diyorlar. Bunlar önemli yetilerdir" dedi. Tarsus Amerikan Koleji Başdanışmanı Andrew Leathwood ise "Yatlılık dendiğinde söylenecek en önemli fark her öğrencinin kocaman bir aileye sahip olmasıdır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik çilesi yatılılığa rağbeti artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN