Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk ları 4 yöntemle alacak

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Türk okulları 4 yöntemle alacak

Yabancılar gibi birçok Türk özel u da YEP’e göre öğrencilerini alacak. Türk özel okullarına yerleştirmelerde 4 farklı yöntem kullanılacak

Türk özel ları da ağırlıklı olarak TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci kabul edecek. Bunun dışında 3 farklı yöntem daha kullanılacak.

1-YEP SONUCU: Bazı okullar 6 dersten toplam 12 tane yapılan ve okul notları da eklendikten sonra (MEB) tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak. Bu okullardan bazıları yerleştirmeye girecek ve tercih listesinde yer alacak. Öğrenci bu özel okullara gitmek istiyorsa 25 okuldan oluşan tercih listesine bu okulları da ekleyecek.

2-İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ: İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini TEOG puanlarına göre alırken, kendi ilköğretimden gelen öğrencilerine belli bir kontenjan ayırarak lisesine de devam ettiriyor. Ancak bu okulların bazıları baraj olarak "not ortalaması" koyabiliyor.

3-TABAN PUAN AÇIKLAMAYACAK: Bazı liseler taban puan açıklamayacak ama başvurulanları puan üstünlüğüne göre kayıt edecek.

4-OKUL NOTU VE MEZUN OLMAK YETERLİ: Bazı özel okullar öğrenci kayıtlarını okul notu ya da sadece 8'inci sınıfı başarıyla bitirmiş olmasını dikkate alarak yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk okulları 4 yöntemle alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN