Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetenek avcısı lar

Güzel sanatlar ve spor liseleri akademik başarıdan çok yeteneğe ağırlık veriyor. Bu liselere girişte YEP yüzde 30, yetenek sınavı ise yüzde 70 etkili

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Yetenek avcısı okullar
Güzel Sanatlar ve spor liseleri , resim ya da spor dallarında yetenekli ve kariyerini de bu yönde planlamak isteyen gençlere yönelik eğitim veriyor. Öğrenciler bu liselere yetenek sınavıyla giriyor. Yetenek sınavlarının yüzde 70'i Yerleştirmeye Esas Puan'ın (YEP) yüzde 30 bu liselere girişte etkili oluyor. Yetenek sınavları bölümlere göre farklı formatlarda hazırlanıyor. Sınavları her kendi bünyesinde yapıyor. Bu liseler yetenekli öğrencilerin eğitimöğretim görmelerini sağlamanın yanı sıra yükseköğretime alt yapı oluşturmak amacıyla eğitim veriyor. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanıyor. Programlar düzenlenirken yabancı dil dersleri ile sanat ve spor derslerine ağırlık veriliyor. Eğitim süresi diğer liselerde olduğu gibi 4 yıl. Türkiye'de bugün itibariyle 57 spor, 74 güzel sanatlar lisesi bulunuyor.

JÜRİ KARŞISINDA PERFORMANS
Yetenek sınavları genellikle okul müdürünün başkanlığında ilgili alan şefi ile alan dersleri öğretmenlerinden en az üç üyeden oluşan komisyonca yazılı sözlü ve uygulamalı olarak yapılıyor. Adaylar jüri karşısında performans sergiliyor. Resim bölümü sınavı iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada bakarak objelerden oluşan kompozisyonun desen olarak çizilmesi bekleniyor. İkinci aşamada ise bir konu verilerek adaylardan imgesel figüratif bir kompozisyon çizilmesi isteniyor.

MÜZİKTE KULAK ÖNEMLİ
Müzik bölümü sınavında ise, 1-2- 3-4 sese kadar kulağın ses ayırt etmesi bekleniyor. Adaylar yine jüri karşısına çıkıyor. Bunun için bir ses veriliyor ve adaydan o sesi çıkarması isteniyor. Ezgi ve ritim duygusuna bakılıyor. Müzik sınavlarında herhangi bir enstrüman çalınması beklenmiyor. SPORDA

ÇEVİKLİK TESTİ

Spor liselerinde yapılan yetenek sınavlarında ise esneklik, dayanıklılık, koordinasyon, çabukluk, hız ve kuvvet alanlarında değerlendirmeler yapılıyor. Hazırlanan parkurlarda adayların çevikliği test ediliyor. Fiziksel uygunluk testi olarak bilinen bu kısım spor liselerine girişte yüzde 75 etkili oluyor. Adayların değerlendirmesi yapılırken ritim ve spor geçmişine da bakılıyor.

TERCİH DETAYINA DİKKAT
Asil kayıt yaptıran öğrencilerin mezun oldukları ortaokul müdürlüklerine müracaat ederek ya da e-okul üzerinden TEOG ile ilgili başka bir kuruma yerleşmek istemediğini bildirmeleri gerekiyor. Bunun için "Tercih yapmayacağını" işaretlemek zorunda. Eğer bunu atlar ve TEOG yerleştirmesi sonucu aday başka bir okula yerleşirse bu durumda yetenek sınavı ile kazandığı okula kayıt olma hakkından feragat etmiş sayılıyor.

SINAVLAR TEMMUZ BAŞINDA
Geçen yıl sınavlar 29 Haziran-3 Temmuz arasında yapıldı. 2016-2017 yılı öğrenci alım genelgesinde kesin tarihler yayımlanacak. Ancak sınavların temmuz ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor. Adayların MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile okulların sitelerinde yayınlanan "öğrenci alımı" konulu genelgeyi mutlaka incelemeleri gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetenek avcısı okullar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN