Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önlem almazsak kayıp nesiller vereceğiz

bağımlılığına karşı okumanın önemine dikkat çeken Emine Erdoğan “Önlem alınmazsa kayıp nesiller vereceğiz” uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Önlem almazsak kayıp nesiller vereceğiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, anne-baba ve öğretmenlerin çocuklara doğru kullanım alışkanlığı kazandırması gerektiğini belirterek, "Sınırlı, sorumlu, yasal ve bilinçli kullanıldığı takdirde, teknoloji insanoğlu için çok önemli bir imkandır. Yeter ki, bir amaç çerçevesinde kullanılsın. Sanal ortamın tuzaklarına karşı çocuklarımızı korumalı, rol model anne ve babalar olmalıyız" dedi. Yeşilay'ın düzenlediği, "Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi"nde konuşan Erdoğan çocukların daha çok okumaya özendirilmesi gerektiğini söyledi ve "Önlem almazsak kayıp nesiller vereceğiz" diyerek velileri uyardı. Erdoğan teknolojiyi hayattan tümüyle çıkarmak yerine ölçülü kullanmanın öğretilmesi gerektiğini, aksi halde hafızası teknolojiye bağlanmış nesiller yetiştirileceğini söyledi.

BİLMEK SORUMLULUK İSTER
Son yıllarda teknolojinin bir fırsat olmaktan çıkıp, bağımlılık yaparak tehdide dönüştüğünün görüldüğünü anlatan Erdoğan, , cep telefonu ve dijital oyunların hayatın merkezine yerleştiğini dile getirdi. Erdoğan, "Teknoloji, sosyal ortamlarda dahi, insan ilişkilerinin önüne geçiyor. Bu, insani ilişkileri yıprattığı gibi, her açıdan sağlıksız nesiller yetişmesine neden oluyor. Yoğun radyasyona maruz kalıyor, manyetik dalgalar arasında bir ömür geçiriyoruz. Özellikle çocuklarımızı bu etkilerden olabildiğince korumalıyız" dedi. Bilgi ve haber yığınları arasında kalarak vicdanların körelmemesi gerektiğini belirten Erdoğan "Bilmek sorumluluk ister. Mülteci çocukların sahillerdeki ölümleri vicdana ve kalbe uğramadan istatistik bir veri olarak kaldı" diye konuştu.

ZAMANI ÖLDÜRÜYORUZ
Vakit kullanımının öneminde de değinen Erdoğan "Ne yazık ki, insanımız zamanının büyük bölümünü teknolojik aletler başında öldürüyor. Zamanı öldüren, hayatı da öldürür. Kitaba hayatımızda yer açmak durumundayız. Ne yazık ki, ülkemizde bu oran istediğimiz seviyede değil. İnsanımız sürekli ekran karşısında olmayı, kitap okumaya, nitelikli vakit geçirmeye tercih ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

NOSTALJİ YAŞATTI
Erdoğan , konuşması öncesinde Yeşilay tarafından hazırlanan stantları ziyaret ederek bilgi aldı. Erdoğan ayrıca, teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek ve nostaljik haberleşme yöntemlerini yeni nesillere hatırlatmak için, alanda bulunan posta kutusuna kartpostal attı.

OYUNLARA DİKKAT!
Kongrede konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise özellikle oyunların çocuklar üzerindeki etkisine değinerek, "İnternet üzerinden çocuklarımızın üzerine üzerine gelen ve onları tehdit eden bir anlayış var ve buna hepimiz elle tutulur gözle görülür olarak şahit oluyoruz. Öncelikle yapılacak iş çocuklarımıza interneti doğru kullanmayı öğretmek. Oradaki zararlardan korunması için gerekli zırhı onlara kazandırmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önlem almazsak kayıp nesiller vereceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN