Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelerden hayat bilgisi dersi

Üniversite öğrencileri liderlik ve girişimcilik gibi hayata dair 14 alanda değerlendirmeye alınacak. Yetersiz bulunanlara eğitim verilecek

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Üniversitelerden hayat bilgisi dersi
İstanbul Bilgi Üniversitesi yükseköğretimde devrim niteliği taşıyan bir proje geliştirdi. Öğrencilerin mezun olduktan sonra sadece akademik değil, hayata dair becerilerini de geliştirmek için uzun vadeli bir çalışma hayata geçiriliyor. Liseden üniversiteye gelen öğrenciler liderlik, iletişim becerileri, grup içinde çalışabilme, girişimcilik gibi 14 alanda değerlendirmeye alınacak. Yetersiz olduğu belirlenen öğrencilere müfredata eklenecek yetkinlik içerikleriyle eğitimler verilecek. Projenin zamanla genelinde uygulanması bekleniyor. Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman, "Öğrencilerimiz üniversiteden mezun olurken, bu yeterlilikleri almış olarak sektöre adım atacak. Diplomanın yanı sıra uluslararası kurumlar tarafından akredite edilen yeterlilik belgelerini de vereceğiz" diye konuştu. Durman, ortaöğretimden gelen öğrencilerin ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan alanlarda durumlarını inceleyeceklerini söyledi. Durman "Liseden mezun olan bir öğrencinin hangi çıktılara sahip olması gerektiği tanımlanmalı" dedi.

STAJDA YENİ DÖNEM
Üniversitenin yeni çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Rektör Durman 'ye model olacak bir staj programı geliştirdiklerini anlattı. Sadece yaz döneminde değil, dönem içinde bir yarıyıl sürecek bir staj programı hazırladıklarını söyleyen Durman "Meslek yüksekokullarına 3+1 modeli getiriyoruz. Öğrencilerimiz 3 yarıyılı üniversitede geçirecek ve 1 yarıyılda ise sektörde deneyim kazanacak. Lisans programları da 7+1 olacak. Öğrencilerin kazanımları hem sektör, hem de üniversite tarafından değerlendirilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerden hayat bilgisi dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN