Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama’nın programı Urfa’da hayat buldu

Başkanı Obama’nın yıllardır önemine çekmeye çalıştığı STEM eğitim modelini tanıtmak için Türkiye genelinde çalışmalar yapılacak. İlk panel çocuk nüfusunun en yoğun olduğu Urfa’da yapıldı

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Obama’nın programı Urfa’da hayat buldu
Başkanı Barack Obama'nın 2012'den beri önemine çektiği fen ve ağırlıklı eğitim modeli STEM'in tanıtımı Türkiye'de Şanlıurfa'dan başladı. STEM modeliyle ilgili 2 yıldır önemli çalışmalar yapan Bahçeşehir Okulları'nın kurucusu Enver Yücel ile New York Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selçuk Şirin Şanlıurfa'da yaklaşık 700 eğitimci ve velinin katıldığı panelde konunun önemini anlattı. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile sanatın İngilizce kısaltması olan STEM modelinde öğrencilere bir problemi çözerken bu 4 alana yönelik bilgi öğretilmesi hedefleniyor. Dijitalleşen dünyada daha etkin rol almak ve tüketici yerine teknoloji üreten bireyler yetiştirilmesi için gelişmiş ülkelerde oldukça önemsenmeye başlanan STEM modelinde bu önemli 5 dersin birbiriyle entegrasyonu sağlanıyor. Panelde konuşan Yücel "Dünyada artık 4'üncü sanayi devrimi oluyor. Biz bu güne kadar 3 devrimi atladık. 4'üncü devrimi kaçırmamak için mutlaka STEM eğitimini yapmak mecburiyetindeyiz" dedi.

GOOGLE KAFALAR BENZETMESİ
21'inci yüzyılda marka değeri olan ürünler ortaya koymanın önemine dikkat çeken Yücel "Öğrencilere matematiği ve feni üniversiteye girebilmesi için öğretiyoruz. Google kafalar yetiştirmemeliyiz. Varolan bilgiden artık bir ürün ortaya çıkarmamız gerek. STEM bunun için çok önemli" diye konuştu. 4'üncü Sanayi devriminde tasarım gücü ve markanın ön planda olduğunu hatırlatan Şirin ise "Bizim artık yetenekli iş gücüne ihtiyacımız var. Bunun için eleştirel düşünce ve hayal gücü lazım. İnovasyonun temelinde bunlar var. STEM bu nedenle çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama’nın programı Urfa’da hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN