Zor soruya yüksek kolaya düşük puan

Üniversite sınav sorularının puanlaması değiyor. ’ye sunulan yeni tasarıya göre her soruya farklı puan verilecek. Zor soruları yanıtlayan adaylar daha yüksek puan alacak

Zor soruya yüksek kolaya düşük puan
Başkanlığı'na sunulan 'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı eğitim alanında çok önemli değişiklikler öngörüyor. Tasarı üniversite sınavları ve puanlamalarıyla ilgili de yenilikler içeriyor. Sınavlardaki her soru farklı katsayıyla çarpılarak hesaplanacak. Zorluk derecesi yüksek ve ayırt edici olarak nitelendirilen sorulara daha yüksek puan, kolay sorulara ise düşük puan verilecek. ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda iptal edilen sorular tüm adaylar tarafından doğru kabul edilerek, hesaplanırken tasarıyla bu durum değişecek. Yargının ya da ÖSYM'nin sınavdan sonra iptal ettiği soru değerlendirme dışı bırakılacak. Kalan geçerli soruların puan değeri yeniden saptanarak, puanlama tekrar yapılacak.

AKADEMİK KONTROL
Sınavlarda hatalı soruların çıkmaması için kontrol mekanizması da genişletilecek. ÖSYM Başkanlığı, soru hazırlama, değerlendirme ve denetlemelerinde üniversitelerin yardımcı doçent kadrosundaki akademisyenlerden istifade edebilecek. Daha güvenli kimlik doğrulama modeli olan yüz tanıma, avuç içi tarama gibi biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama sistemine geçecek.

SINAVLARDA DENEME SORULARI SORULACAK
Taslakta "Birbirine denk sonuçlar üreten sınavlar yapabilmek için benzer güçlük derecesi ve ayırt edicilik özellikleri olan sorular tespit etmek amacıyla gerçek sınavlarda sorulan fakat değerlendirme aşamasında puanlama dışı bırakılan soru" deneme soru şeklinde tanımlanıyor. Sınavlarda adaylara aynı veya farklı sorulardan oluşan deneme soruları da sorulacak. Adaylar dahil hiç kimseye hangi sorunun deneme sorusu olduğu hakkında bilgi verilmeyecek.

PARALEL EVLERE BAKANLIK DENETİMİ
Tasarıyla, öğrenci barınma hizmeti veren kurumların iş yeri açma, çalışma ruhsatı ve denetimi bakanlık tarafından yapılacak. Mevzuata aykırı olanlar, bakanlık tarafından kapatılabilecek. Çıraklık eğitimi zorunlu ortaöğretim kapsamına alınacak. Fenerbahçe Üniversitesinin de aralarında bulunduğu 6 yeni üniversite kurulacak. Terör ve siyasi parti propagandası yapanlara ücretten kesme cezası uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zor soruya yüksek kolaya düşük puan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN