Türkiye'nin en iyi haber sitesi

32 bölümün puanı değişti

LYS’de 32 bölümün daha puan türü değişti. “Türkçe - Matematik” ile “Türkçe-Sosyal” puanlarında matematik yerine sorularının önemi arttı

Giriş Tarihi: 27.5.2016
32 bölümün puanı değişti
Geçen yıl tıpta yapılan başarı sırası barajı ile hukuktaki puan değişikliğinin ardından bu yıl da aralarında uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve gazeteciliğin de olduğu toplam 32 bölümün puan türü değişti. Bu bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin LYS'de a ve coğrafyaya ağırlık vermeleri gerekiyor. "Türkçe-Matematik (TM)" ile "Türkçe- Sosyal (TS)" alanında matematiğin ağırlığı azaldı, edebiyat sorularının önemi arttı. TM - 2 puan türüyle öğrenci alan Avrupa Birliği ilişkileri, küresel siyaset ve uluslararası ilişkiler, uluslararası ilişkiler programları bu yıl TM-3 puan türüyle öğrenci alacak. Yani matematik yerine edebiyat soruları ağırlık kazandı. TS-1 puanıyla öğrenci alan gastronomi ve mutfak sanatları, gazetecilik, görsel , halkla ilişkiler, bölümleri ise TS-2 puanıyla öğrenci alınacak. Yani Türkçe ve edebiyat soruları ağırlık kazandı.

HANGİ GÜN HANGİ SINAV VAR?
LYS sınavları bu yıl şu tarihlerde yapılacak: 18 Haziran Cumartesi: LYS-4 (Sosyal bilimler) 19 Haziran Pazar: LYS-1 (Matematik) 25 Haziran Cumartesi: LYS-2 (Fen bilimleri) 25 Haziran Cumartesi: LYS-5 (Yabancı bil) 26 Haziran Pazar: LYS-3 (Edebiyat-coğrafya)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
32 bölümün puanı değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN