Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullar ne kapanacak, Karneler ne zaman alınıyor?

Okullar ne kapanacak? Karneler ne zaman alınıyor? soruları milyonlarca öğrencinin son zamanlarda en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında karnelerin ne zaman alınıp okulların ne zaman tatile gireceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 8.6.2016 11:25
Okullar ne zaman kapanacak, Karneler ne zaman alınıyor?

Okullar ne kapanacak? Karneler ne zaman alınıyor? sorusunun yanıtı belli oldu. Yeniden düzenlenen eğitim takvimine göre okulların kapanacağı tarih belli oldu. Milyonlarca öğrenci yaz tatilini sabırsızlıkla bekliyor. Peki okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman alınıyor? Bu soruların cevabı haberimizde...

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının başlangıcına ilişkin MEB tarafından yapılan basın açıklaması:

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti.

Ancak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim camiamızın ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak yeni bir çalışma yapılmıştır.

Yapılan çalışma neticesinde Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir.

Okulların kapanacağı tarih ise 17 Haziran 2016 olarak belirlendi.

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2016-2017 eğitim öğretim yılı, 19 Eylül 2016´da başlayacak, 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. Hazırlanan 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi. Buna göre, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

KARNE GÜNÜ VELİLERE UYARI

Konunun uzmanları velilere şu uyarılarda bulunuyor; "Çocuğunuzun kişisel özelliklerini bilip, başarısızlığının sebeplerini düşünmeniz ve çözüm bulmanız gerekiyor. Bu yüzden önce kendinizi sorgulayın.

Ailelerin en çok yaptığı hatalar; çocuğu cezalandırmak, tehdit etmek, diğer çocuklarla kıyaslamak, korkutmak, kişiliğine yönelik saldırılardır. Bu davranışlar çocukta suçluluk duyguları oluşturabilir ya da savunmalar gelişebilir. Uyum ve davranış sorunları da ortaya çıkabilir. Yani başka sorunlar yaşanır."

İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, velilerin, çocuklarının karnelerini, arkadaşları ya da kardeşlerinin karneleriyle kıyaslamamaya özen göstermesi gerektiğini belirtti.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinin yarın başlayacağını hatırlatarak, Ankara'da okul öncesinde 62 bin 635, ilkokulda 315 bin 60, ortaokulda 289 bin 608, lisede 280 bin 679, Türkiye genelinde ise yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne alacağını söyledi.


Öğrenci, veli, öğretmen ve diğer tüm eğitimcilerin yorucu bir dönemi geride bıraktığını ifade eden Bozkurt, öğrencilerin büyük heyecanla beklediği ve bir dönem boyunca çalışarak almayı hak ettiği karnelerinin, derslerdeki başarının seviyesini gösterdiğini belirtti.

"KARNENİZ, ZEKANIZIN GÖSTERGESİ DEĞİL"

"Dolayısıyla karneniz, şahsiyetinizin, insani erdemlerinizin veya zekanızın göstergesi değil, sadece dönem boyunca yaptığınız çalışma ve sergilediğiniz çabanın belgesidir" diyen Bozkurt, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal, sanatsal ve sportif açıdan kendilerini doğru ifade edebilecekleri ve geliştirebilecekleri çalışmalarını da desteklediklerini belirtti.

Bu amaçla her fırsatta çocukların okullarına mutlu gelmelerini sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Bozkurt, mutlu okulun, mutlu öğrenciler ve öğretmenlerden oluştuğuna işaret etti.

Okulla ilk kez tanışan çocukların kendi ayakları üzerinde durmayı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, hayatın bir oyun olmadığını öğrendiklerini belirten Bozkurt, liseli gençlerin ise geleceği omuzlarında taşımak gibi önemli sorumlulukları bulunduğunun farkına vardığını vurguladı.

Öğrenciler kadar aileler için de yorucu bir dönem olduğunu belirten Bozkurt, tatil döneminin bütün öğrenciler için sağlıklı geçmesinin önemli arz ettiğini söyledi.

Velilerin öğrencilere ne kadar değerli olduklarını hissettirmesi gerektiğini ifade eden Bozkurt, ailelerden, öğrencilerin tatillerini nitelikli geçirmelerini sağlamalarını istedi.

Tatilin aile içi ilişkileri geliştirmek ve birlikte geçirilen zamanın kalitesini artırmak açısından fırsata dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Bozkurt, "Başarılı öğrenciler, mutluluklarını aileleriyle paylaşmak için büyük heyecan içinde, beklenen başarıyı gösteremeyenler ise büyük endişe ve üzüntü içinde olacaklar. Sizlerden çocuğunuzun durumu ne olursa olsun onları mutlaka sevgiyle kucaklamanızı istiyoruz" diye konuştu.

"BAŞARILARI SEVGİNİZE BAĞLI"

Anne ve babaların, çocuklarının karnelerini değerlendirirken, kişiliklerini incitmeden duygularını aktarması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

"Karnelerindeki durumlarının, onlara olan duygularınızı etkilemesine izin vermeyin. Çocuğunuz ile arkadaşları ya da kardeşlerinin karnesini kıyaslamamaya özen gösterin. Çocuklarınızın başarılı olması, onlara göstereceğiniz sevgi, hoşgörü ve anlayışa bağlıdır. Bu nedenle onlara şefkat ve merhamet duygularınızla muamele ederek iletişim kurmaya çalışın. Çocuklarınıza beklentilerinizi açık dille ifade edin. Çözüm yollarını birlikte üretin, okul ve öğretmenleriyle işbirliği içinde olun. Gayretlerini mutlaka övüp ödüllendirin, başarılarının farkında olduğunuzu söz ve davranışlarınızla gösterin. Çocuklarınızı tatil dönüşü okullarına dinlenmiş, sevgi ve moral depolamış olarak gönderin. Çocuklarınızın başarısının sadece karnelerindeki notlardan değil aynı zamanda davranış ve tutumlarının değerlendirildiği bölümden de oluştuğunu unutmayın. Evladınızın başarılı öğrenci olabilmesi kadar iyi insan olmasının da önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın."

KİTAP OKUMAK UFUK AÇACAK

Öğrencilerin okula dinlenmiş ve huzurlu dönmelerini istediklerini belirten Bozkurt, "Sevgili gençler, lütfen okuyun. Çünkü okumak size yeni ufuklar açacaktır. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın, okuduğunuz kadar varsınız. Okumazsanız dinleyen olursunuz, o zaman da başkaları gibi düşünmek zorunda kalırsınız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullar ne zaman kapanacak, Karneler ne zaman alınıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN