Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirveye çıkma formülü

LY S’de net sayılarını biraz yükselterek başarı sıralamasını ilk 20 binlere taşımak mümkün. Sınavın yerleştirme puanlarına etkisi yüzde 60 olacak

Giriş Tarihi: 15.6.2016
Zirveye çıkma formülü

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) başarı oranın yükselmesiyle gerileyen sıralamalar üniversite adaylarının moralini bozdu. Ancak cumartesi günü başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ile yeniden başarı sıralamalarını yükseltmek mümkün. İlgili alanların testlerinde yapılacak fazladan bir net bile adayı en az 10 bin sıra öne geçirebilir. Geçen yılki YGS'de düşük performans sergileyen adaylar net sayılarını LYS'de yükselterek başarı sıralamalarını ilk 20 binlere taşıdı. Öte yandan yerleştirme puanlarına etkisi de yüzde 60 olacağı için üniversite yolunda asıl belirleyici olan LYS olacak.

GERÇEK PERFORMANSLAR
Kültür Temel Liseleri Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal geçen yıl 3 farklı puan türünde YGS'den LYS'ye başarı sıralamasını oldukça yükselten gerçek adaylar üzerinden örnekler veren bir çalışma hazırladı. Buna göre geçen yıl YGS-5'te 335 bin puan alan bir adayın başarı sıralaması 102 binlerdeydi. LYS'de 19 matematik, 7 geometri ve 43,5 netiyle TM puan türünde başarı sırasını 23 binlere çıkardı. Aynı şekilde YGS'de 220 bin 779'uncu sırada olan bir TS öğrencisi ise 9 coğrafya, 32 ve 41 edebiyat neti yaparak 10 binlerce adayı geride bırakıp 6 bin sırasına yükseldi. YGS sıralaması 58 binlerde olan bir MF öğrencisi de 25 matematik, 20 fizik ve 17 geometri netiyle 33 binlere ulaştı.

TERCİH TAKVİMİ AÇIKLANDI
ÖSYM dün üniversite tercih dönemini de açıkladı. Buna göre adaylar LYS sonuçlarına göre 26 Temmuz - 2 Ağustos arasında tercih yapabilecek. LYS sonuçları 18 Temmuz'da açıklanacak. Tercihleri doğrultusunda bir üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler ise elektronik kayıt işlemlerini 12-16 Ağustos, normal kayıtlarını da 15-19 Ağustos arasında tamamlayabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirveye çıkma formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN