Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS puan hesaplama

Öğrencilerin ÖSYM 'nin düzenlediği LYS heyecanı devam ediyor. LYS puanı nasıl hesaplanır? YÖK Atlas Uygulaması nedir? işte detaylar…

Giriş Tarihi: 20.6.2016 10:43
LYS puan hesaplama

LYS sonrası öğrencileri şimdide puan hesaplama ve tercih heyecanı sardı. LYS soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından tüm öğrenciler puan hesaplaması yapmakta. Peki, LYS puan hesaplamanasıl yapılır? Başarı Puanı (OBP) nasıl hesaplanır?

Her ders için yapılan ayrı sınavda bir standart puan hesaplanacaktır. Adayların testlerde verdikleri doğru ve yanlış cevaplara göre doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Hesaplanan standart puanlar ders ağırlıkları kullanılarak ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

Atlas uygulaması nedir nasıl kullanılır?

YÖK ATLAS UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

YÖK 'ün sitesinde yer alan Atlas Uygulaması üniversitelerin taban puanlarını, yüzdelik dilimleri gibi önceki yıllara ait bilgileri içeren bir sistem. Atlas Uygulaması, adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli ve doğru tercihler yapabilmesini amacında olan ve bu doğrultuda geçmiş yıllardaki bilgileri öğrencilere sunan bir uygulama. Uygulamanın nasıl kullanılacağına dair resmi sitede yer alan açıklama da şu şekilde;

'' Bu yazılım, üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Yazılım bir "tercih robotu" değildir. Sadece YÖK tarafından derlenebilecek/paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir referans kaynaktır.

"Üniversite Seç" kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

"Program Seç" kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz. ''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS puan hesaplama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN