İşi meslekler

Teknolojiden ye, medyadan bilişim sektörüne kadar bugün hiç tanınmayan, ancak gelecekte revaçta olacak meslekleri araştırmadan tercih yapmayın

Giriş Tarihi: 22.7.2016
İşi hazır meslekler
Meslek seçimi yaparken dünyada ve Türkiye'de gelişecek sektörleri göz önünde bulundurmak ve bugün hiç tanınmayan ama yakın gelecekte büyük potansiyele sahip alanlara yönelmek gerekiyor. 2020 yılında yıldızı parlayacak o meslekler:

TEKNOLOJİ HEP REVAÇTA
İş Zekâsı Uzmanı: Stratejik planlama bölümlerinde görev yapıyor. Yeni ürünlerin nasıl oluşturulacağı, yeni müşterilere nasıl ulaşılacağı ya da mevcut müşterilerin nasıl elde tutulacağı gibi stratejilere ve yatırım kararlarına yön veriyor.

Mobil Uygulama Geliştiricisi: Mobil cihazların yaygın kullanımı yazılım geliştiricisi olan binlerce kişiye yeni bir ekmek kapısı yarattı ve yaratmaya da devam ediyor.
Proje Yöneticisi: Özellikle telekom, bilişim ve sigorta sektörlerinde, PMP sertifikasına sahip proje yöneticilerine talep artıyor.
SAP/ERP Danışmanı: Şirketler, finanstan veri ambarına içinde birçok modül barındıran SAP programlarını kullanmayı bilen kişileri arıyor.
Dijital Pazarlama Uzmanı: Basta sosyal medya uzmanı olmak üzere dijital pazar- lama uzmanı, online iletişim uzmanı, adwords hesap yöneticisi, şirketler tarafından en çok aranan pozisyonlar arasında.
Yenilebilir Enerji Uzmanlığı: Bu alanda kendini geliştirecek başarılı mühendisler, MBA veya pazarlama mastırı da yaparlarsa ilerleyen yıllarda çok iyi şartlarda is bulabilirler.
Rüzgâr Enerjisi Uzmanlığı: Rüzgâr si, yenilenebilir enerji alanında en bilinen ve popüler olan enerji dalı. Ülkemizde su anda çok sayıda şirket, rüzgâr türbini yapmaya başladı.

DOĞA DOSTU MESLEKLER
Çevre Mühendisliği / Çevre Hukuku Uzmanlığı: Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, nin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalıştıkları için, bu alanda eğitim gören mühendislere/uzmanlara atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi, yapılanların denetlenmesi, gürültü kaynaklarının belirlenmesi gibi birçok is düşüyor.
Yeşil Pazarlama: Ürünün üretiminden tüketimine kadar çevre ve doğa dostu olmasını ve doğaya katkı yapmasını sağlamak gibi görevleri yürütecek, pazarlama, işletme, endüstri veya çevre mühendisliği vs. bölümlerden mezun, kendini pazarlama odaklı yetiştirmiş kişiler Yeşil Pazarlama Danışmanı olabilirler. Şirketler çevre bilinci geliştikçe böyle danışmanlara çokça ihtiyaç duyacaklar.
Organik Tarım Mühendisliği: Organik ürünlerin yarattığı talebe dayalı olarak organik ürün yetiştiriciliği çok popüler. Bu konuda özel eğitim merkezleri olmamakla birlikte ziraat mühendisleri dünyadaki yeni ve gelişen uygulamaları takip ederek bu is kolunda ilerleyebiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşi hazır meslekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN