Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Puanlar yükseldi sıralama düştü

LYS’de üniversite adayları özellikle edebiyat testinde bu yıl yüksek başarı sergiledi. TM ve TS’de puanlar yükseldi ancak sıralamalar geriledi. Adayların tercihlerini puana değil, sıralamaya göre yapması gerekiyor

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Puanlar yükseldi sıralama düştü
Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) sonuçları açıklandı. Üniversite adayları için şimdi tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar tercih listesini oluştururken puanın değil, başarı sırasının dikkate alınması gerektiği konusunda adayları bir kez daha uyardı. Başarı sıralamaları Matematik-Fen'de (MF) geçmiş yıllara göre çok fazla değişmedi. Ancak adaylar bu yıl edebiyat testinde yüksek başarı sergiledi. Geçen yıl yüzde 95.9 olan edebiyattaki başarı oranı bu yıl yüzde 49'u geçti. Bu değişim en çok Türkçe-Matematik (TM) ve Türkçe-Sosyal (TS) puan türüyle öğrenci alacak adayları etkileyecek. Edebiyattaki yükselme TM ve TS adaylarının puanlarını yükseltti ancak başarı sıralamalarını düşürdü. Örneğin geçen yıl puanı 320 binlerde olan bir adayın TM-3 puan türünde başarı sıralaması 54 binlerdeyken bu yıl aynı puanı alan bir adayın başarı sıralaması 100 binlere geriledi. TS-1 puan türünde 340 bin alan bir adayın başarı sıralaması geçen yıl 18 bin 500'lerdeyken bu yıl 30 binlere geriledi. Bu puan türlerinde tercih yapmak isteyen adayların başarı sıralamalarını dikkate alarak geniş bir yelpazede tercih yapmaları tavsiye ediliyor.

2 SORU İPTAL EDİLDİ
ÖSYM'den yapılana duyuruda, LYS'deki bazı testlerde yer alan 2 sorunun iptal edilmesine karar verildiği bildirildi. Bu sorular, en az bir cevabı bulunan bütün adaylar için doğru kabul edildi. Ayrıca LYS-2 Kimya Testi ve LYS-5 Fransızca testindeki birer sorunun da cevabının değiştirildiği açıklandı. Tercih işlemleri 26 Temmuz-2 Ağustos arasında yapılacak. Adaylara bu yıl 24 tercih hakkı tanındı.

PUAN DEĞİŞİKLİKLERİNİ GÖZDEN KAÇIRMAYIN
Adayların tercih listesini oluştururken bu yıl puanları değişen bölümlerde de dikkatli olması gerekiyor. Aralarında uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve gazeteciliğin de olduğu toplam 32 bölümün puan türü değişti. TM-2 puan türüyle öğrenci alan Avrupa Birliği ilişkileri, küresel siyaset ve uluslararası ilişkiler, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi programları bu yıl TM-3 puan türüyle öğrenci alacak. Puan türü değişikliğine uğrayan bölümler arasında TS-1 puanıyla öğrenci alan canlandırma filmi tasarım ve yönetimi, gastronomi ve mutfak sanatları, gazetecilik, görsel iletişim, halkla ilişkiler, medya ve görsel sanatlar ve reklamcılık bulunuyor. Bu bölümlere de bu yıldan itibaren TS-2 puanıyla öğrenci alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Puanlar yükseldi sıralama düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN