Kapatılan üniversiteler tercihleri etkilemeyecek

Bu yıl 13 bin 151 kontenjan verilen FETÖ’cü üniversitelerin kapatılması tercih yapacak adayları belirgin şekilde etkilemeyecek. Yerleştirme sonrası 40 binlere varan kontenjan boşluğu oluştuğu için YÖK’ün bu yönde bir düzenleme yapması beklenmiyor. Üniversitelerde herkese yetecek kadar kontenjan var

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Kapatılan üniversiteler tercihleri etkilemeyecek
girişiminin ardından FETÖ'ye bağlı 15 üniversitenin kapatılmasının bu yıl tercih yapacak öğrencileri belirgin şekilde etkilememEsi öngörülüyor. Hâlihazırda 65 bine yakın öğrencisi olan kapatılan üniversitelere bu yıl toplam 13 bin 151 kontenjan verilmişti. Ancak kontenjan eksilmesi bu yıl tercih yapacak üniversite adaylarını olumsuz yönde etkilemeyecek. Çünkü her yıl tercihler tamamlandıktan sonra üniversitelerde 40 bine yakın boş kontenjan kalıyor. Geçen yıl sadece vakıf üniversitelerinde 15 bin 323 kontenjan boş kalmıştı. ların kapatılmasıyla kontenjan sıkıntısı yaşanmayacağı için YÖK'ün bu yıl için aynı oranda kontenjan artırması beklenmiyor. Uzmanlar herkese yetecek kontenjan olduğunu vurguluyor. Öte yandan vakıf üniversitelerinin kontenjanları da yine üniversiteler tarafından belirleniyor. Bu nedenle kapatılan üniversitelerdeki kontenjanların YÖK tarafından diğer vakıf üniversitelerine dağıtılması teknik olarak mümkün değil. 15 üniversitenin kapatılmasıyla oluşacak kontenjan eksilmesi genellikle devlet üniversitelerini seçen ilk sıralardaki adayları hiçbir şekilde etkileyemeyecek. Sıralar geriledikçe bu etkinin biraz yükselebileceği öngörülüyor. En fazla etkiyi en arka sıradaki adaylar yaşayacak. Ancak uzmanlar bunun en fazla yüzde 3 oranında olduğunu belirtiyor. Öte yandan sınır değerindeki adaylar bu üniversitelerin kapatılmasından etkilenebilecek. Şöyle ki herhangi bir programın sınırında olan adaylar bir alt tercihine düşebilir.

AYNI İLDE FARKLI OKUL
YÖK ve ÖSYM'nin yeni tercih yapacak öğrencilerden çok kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin mağdur olmaması için yoğunlaştığı belirtiliyor. Kapatılan üniversitelerde eğitim alan 64 bin 926 öğrenci için "aynı ilde farklı üniversite" formülü hayata geçirilecek. Öğrencilerin daha iyi bir üniversiteye nakil olmaması için bu uygulamanın hayata geçirileceği öğrenildi. Örneğin, Konya'daki Mevlana Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin İstanbul ya da 'da bir üniversiteye nakli "haksız" olacağı için böyle bir sistem geliştirileceği vurgulandı.

ÖDEMELER DEVAM EDECEK
Kapatılan üniversitelerin öğrencilerinden 2016-2017 eğitim- öğretim yılı senet imzalayanlar devlet üniversitesine gitse bile parasını ödemeye devam edecek. Vakıf üniversitesine nakil yapılan öğrenciler de eğitim- öğretim ücretini yeni okuluna ödeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapatılan üniversiteler tercihleri etkilemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN