65 bin öğrenciye 15 tercih hakkı

Giriş Tarihi: 6.8.2016
65 bin öğrenciye 15 tercih hakkı

Kapatılan FETÖ’cü üniversitelerin öğrencileri sınava girdikleri yıl aldıkları puana göre 15 tercih hakkı yapacak. Yeni formülle bu öğrencilerin yüksek puanlı üniversitelerden mezun olma ayrıcalığı ortadan kaldırıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kapatılan FETÖ'cü üniversitelerdeki öğrencileri puanlarına göre yerleştirme kararı aldı. Böylelikle bu öğrencilerin düşük puanlarla, yüksek puanlı üniversitelerden mezun olma ayrıcalığı ortadan kaldırıldı. YÖK'ün bu yeni kararı vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine aldığı öğrenildi. YÖK 28 Temmuz'da aldığı kararla kapatılan üniversitelerin öğrencilerini sınava girdikleri yıl aldıkları puanlara bakmadan bulundukları illerdeki üniversitelere yerleştirilmişlerdi. Ancak FETÖ'nün nispeten daha düşük puanlı ve ücretli okullarında okuyan öğrencilerin, 'nin en prestijli devlet okullarında hak etmedikleri puanlarla diploma almalarının adaletsiz olduğu eleştirileri üzerine YÖK, kararını revize ederek merkezi sistemde puan üstünlüğüne göre genelinde bir yerleştirme yapılmasına karar verdi.

AÇIKTA KALMAK YOK
Halihazırdaki 65 bin öğrenciye en fazla 15 tercih hakkı tanınacak. Bu öğrenciler kendi alanlarda puanları yeten her bölüm için tercihte bulunabilecek. Okudukları bölümde devam etmek isteyen öğrenciler hangi sınıftaysa o sınıftan devam edecek. Başka bir bölümü tercih eden öğrenciler ise birinci sınıftan başlayacak. Hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak şekilde düzenleme yapılacak.

KOTA UYGULANMAYACAK
Puanı devlete yetmeyenler için kontenjan sınırı olmaksızın vakıf üniversitelerinde sınıflar açılacak. Uzmanlar bu öğrencilerin okudukları her programın diğer üniversitelerde eşdeğeri olduğunu belirterek açıkta kalmanın söz konusu olmayacağını belirtti.

Kılavuz hazırlanıyor
Daha önce aynı ildeki üniversitelere yerleştirilen öğrenciler yeni alınan kararla farklı illerdeki üniversiteler için de tercihte bulunabilecek. FETÖ'nün üniversitelerinde okuyan 65 bin öğrenci için ÖSYM üzerinden tercih yapacak. ÖSYM'nin bu öğrenciler için yeni bir tercih kılavuzu hazırladığı öğrenildi. Bu öğrencilerin kılavuz hazırladıktan bir hafta içerisinde yerleştirme işlemlerinin tamamlanacağı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
65 bin öğrenciye 15 tercih hakkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN