Teşvik alan lara güvenin

MEB, çocuklarını özel a vermek isteyen velilerin FETÖ kaygısını teşvik formülüyle çözdü. Bakanlık teşvik verilen okullara güvenilebileceğini bildirdi

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Teşvik alan okullara güvenin
2016-2017 EğitimÖğretim yılı 19 Eylül Pazartesi günü başlıyor. ların açılmasına sayılı günler kaldi. Ancak çocuğunu özel okula göndermek isteyen milyonlarca veli, "Bu okulun FETÖ ile ilişkisi var mı?" kaygısı yaşıyor. Velilerin bu kaygısını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) teşvik uygulamasıyla çözdü. MEB yetkilileri, "Özel okul teşviki verdiğimiz okullara güvenebilirsiniz. Teşvik verilmeyen okullarla ilgili çalışmalarımız sürüyor" uyarısında bulundu. MEB, 2 Eylül'den sonra teşvik alan okulların listesini sitesinden yayımlayacak. MEB, bin 71 okulu FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatırken FETÖ bağlantısı bulunmayan 5 bin 339 okulu da teşvik kapsamına aldı. MEB 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 81 ilde bin 71 özel okulu FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatmıştı. Bu okulları da bünyesine alan MEB, 19 Eylül'de başlayacak yeni eğitim yılı öncesinde çalışmalarını tamamlayacak. Okullar, MEB'e bağlı devlet okulu olarak hizmet vermeye devam edecek. FETÖ'nün okullarında eğitim alan 138 bin öğrencinin ise devlet ve özel okullara yerleştirilmesi işlemleri devam ediyor.

MEB'E TELEFON YAĞMURU
Öte yandan çocuğunu herhangi bir özel okula yazdırmak isteyen veliler kafa karışıklığı yaşamaya devam ediyor. Hangi okulun güvenilir olabileceği konusunda MEB'den bilgi isteyen veliler bakanlığı ve e-posta yağmuruna tuttu. MEB'in ALO 147 Danışma Hattı'nı arayan velilerden, "Çocuğumuzu hangi özel okula kayıt yaptırabiliriz? Şu an açık olan özel okullardan da FETÖ'cü çıkarsa paramızı nasıl geri alacağız?", "Gönderdiğim okul daha sonra FETÖ'cü çıkabilir mi?" gibi sorular geldiği belirtildi.

LİSTE İNTERNETTE YAYIMLANDI
MEB yetkilileri, velilerden gelen sorular üzerine şu açıklamayı yaptı: "Teşvik alan okullar, FETÖ ile ilişkisi bakımından kontrol edildi ve bağlantı tespit edilmedi. Teşvik alan okullar listesini MEB'in internet sitesinde yayımladık. Bu okullara güvenebilirsiniz. Bunun dışındaki okullara dair çalışmalar sürüyor. Bu okullara kayıt yaptırmaktan uzak durabilirsiniz."

2 EYLÜL'DEN SONRA AÇIKLANACAK
Listeye göre 81 ilde 6 bin 828 özel okul bu yıl öğrenci başına teşvik ödemesinden yararlanmak için başvurdu. Her hafta teşvik için başvuru yapan özel okul listesini güncelleyen MEB, okulları FETÖ gibi güvenlik soruşturmasının yanı sıra birçok kriter üzerinde değerlendiriyor. MEB, teşvik verilecek FETÖ'cü olmayan özel okul listesini 2 Eylül'den sonra açıklayacak. Veliler, 2 Eylül'den itibaren listede yer alan özel okullara "güvenilir" şekilde öğrenci kaydı yaptırabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvik alan okullara güvenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN