Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türk-Rus ortak üniversitesi kurulmasını planlıyoruz'

Giriş Tarihi: 1.9.2016 16:40
'Türk-Rus ortak üniversitesi kurulmasını planlıyoruz'

Antalya Belek’te Türk ve Rus gazetecilerin katıldığı - Medya Forumu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya’da bir Türk - Rus ortak üniversitesi kurulması için çalışma planlandığını açıkladı.

Bu üniversitede turizm eğitiminin ön planda olacağını, eğitim dili Rusça olan bir Turizm Meslek Lisesi açılabileceğini veya mevcut okullardan birinin bu sisteme dönüştürülebileceğini de söyledi.

Yaptırdıkları bir araştırmanın sonucuna göre potansiyel Rus müşteriler açısından 'de deniz turizminin ilk sırada geldiğini anlatan Bakan Avcı, "Alışveriş turizminde ikinci, sağlık turizminde ise üçüncü sırada görünüyoruz, ancak maalesef kültür turizminde ilk 5'te bile görünmüyoruz. Bu araştırma sonuçlarını da dikkate alarak geride kaldığımız sektörleri öne çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Avcı, bir Rus gazetecinin "'da Türk dizileri çok fazla ilgi görüyor, dizi oyuncularının 'ya gelmelerini istiyoruz" şeklindeki talebine, Türk televizyon dizilerindeki oyuncuların Rusya'ya davet edilmeleri konusunda yardımcı olabilecekleri yanıtını verdi.

Dizi oyuncuları ile Rus izleyiciyi buluşturacak organizasyonların yanı sıra ortak projeler konusunda da yardımcı olabileceklerini ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

"Bizim bu tür ortak projeler konusunda finansal destek mekanizmalarımız var. Bakanlık olarak ortak projelerde maddi destek veririz. Türkiye içinden sponsor bulmanız konusunda da yardımcı oluruz. Bu gibi iş birliklerine açığız.

Hem Rusya ve Türkiye'de hem de başka ülkelerde de ilgi çekecek ortak projeler gerçekleştirebiliriz."

Türkiye ve Rusya Geçmişten Bu Yana İyi İlişkilere Sahiptir

Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Bakan Avcı, Türkiye ve Rusya'nın iki ülke olarak geçmişten bu yana iyi ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak, "Çok yakın geçmişte yaşanan bazı olumsuz hadiseler, köklü ilişkiyi bütün boyutlarıyla zedeleyemez. İki ülke tarafından da bu durum arzu edilmedi. Bu olumsuzlukların aşılmasında her iki ülkede de en yüksek düzeyde, gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gösterdikleri siyasi irade bugünkü toplantı da dahil bir çok olumlu gelişmenin önünü açtı." dedi.

Konuşmasında ilişkileri geçici kriz öncesindeki duruma taşımak için neler yapılacağını konuşmak, yatırımların arttırılması ve projelerin değerlendirmesinin her iki ülkenin üzerinde durduğu temel konular olduğuna da işaret eden Bakan Avcı şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadim dostu Rusya Federasyonu ile siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyinde üzerine çıkarmak için gereken tüm çalışmaları yapmaya hazırdır. İki ülke, iş dünyası ve basın mensuplarının desteğiyle ilişkilerimizi eski seviyenin üzerine çekmek için büyük bir gayret içinde."

İki ülke arasındaki ilişkilerin en önemli konularından birinin turizm olduğuna dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, yıllardır Türkiye'de en konforlu ve güvenli şekilde tatillerini yapan Rusların yine aynı güven ve konfor içinde tatil güvencesini sağlamanın Türk devletinin taahhüt ve teminatı altında olduğunu ifade etti.

Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"Türkiye ile Rusya'nın her alanda özellikle turizm sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği yapıcı diyalogların turizm eğilimlerinin daha da üst seviyeye çıkmasında ve sürdürülebilir olmasında gerek Türk gerekse Rus medyasına büyük görevler düştüğünü hatırlatmak istiyorum. Rus ve Türk medyasının dünya çapında gücünün turizme dost yaklaşımın iki ülke ilişkilerine çok olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum. Medyaların yapıcı yaklaşımları ile ilişkilerimiz daha yapıcı hale gelecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk-Rus ortak üniversitesi kurulmasını planlıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN