Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 DGS sınav sonuçları ne açıklanacak?

Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği 2016 DGS sınav sonuçları ne açıklanacak? 21 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilen sınav sonrası üniversite adaylarının gözleri sonuçlara çevrildi. İşte DGS sınavları ne zaman açıklanacak sorusunun detayları...

Giriş Tarihi: 4.9.2016 18:57
2016 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Bu sene 21 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavının ardından üniversite adayları merakla sonuçları bekliyor. DGS sınav sonuçları ne açıklanacak? Adaylar tarafından merakla beklenen sonuçlar ÖSYM sayfasından yayınlanması bekleniyor. Sonuçları aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz.

DGS SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

DGS sonuçlarını öğrenmek isteyen, adaylar sınav sonuçlarının açıklandığı günden itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM)'nin resmi internet sitesinden DGS sonuçlarını öğrenebilirler. Sonuçları öğrenmek isteyen adayların T.C kimlik numaralarını ve sisteme giriş şifrelerini bilmesi yeterli olacaktır. T.C Kimlik ve sisteme giriş şifresi bilgilerini eksiksiz dolduran adaylar DGS sonuçları sayfasını görüntüleyebilir. DGS sınavını diğer sınavlardan ayıran en önemli unsurlardan biri ise açılan kontenjanların az olmasıdır. Üniversiteler istedikleri kadar kontenjan açıp, üniversitelerine istedikleri kadar öğrenci alabilmektedir. Bazı üniversiteler ise hiç kontenjan açmayabiliyor. Genel olarak açılan kontenjanlar 1kişi ile 10 kişi arasında değişiyor fakat bu sayıyı arttıran üniversiteler olabiliyor.

DGS sınavı sonuçları açıklandıktan sonra puanlarını öğrenen adaylar, tercih işlemlerini ve ne zaman yapacaklarını ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yayımlanan tercih kılavuzundan öğrenebilmektedir.

Dikey Geçiş Sınavında, puanlar her yıl net ortalamalarına göre değişen, alan taban puanı sayısal ve sözel netlerine ve ÖBP ile oluşur. Bu yüzden DGS sınavında taban ve tavan puanı hesaplaması yapılmaz. Adayların sınavdan almış oldukları puanlardan hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlar, ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) ve ön lisans programına yerleştiği yıldaki puanlarının belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilmektedir. Fakat her yıl sınava giren öğrenci sayısının değişmesi dahi puan hesaplamalarını değiştirebilmektedir. Bu yüzden DGS sonuçları açıklanmadan puan hesaplaması yapmak doğru değil. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlar ile bu sene yapılan sınavların değişkenlik göstermesinden dolayı erken yapılan puan hesaplamaları adayları yanıltabilir ve yapacakları planların sonuçsuz kalmasına neden olabilir.

Sınavda puandan ziyade sıralama daha önemlidir. Çünkü puanlar yıldan yıla değişkenlik gösterebilir. Dikey geçiş sınavında standart sapma soru başı değil, sene başına göre değişkenlik gösterir. Türkiye net ortalaması bir önceki seneye göre düşerse soru başına alınan puan yükselecektir. Bu sayede geçmiş yıllarda 40 sayısal net isteyen bir bölüm, bu sene 30-35 net ile alım yapacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN