Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derslik sayısı 14 yılda 2 katına çıktı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, son 14 yılda yapılan derslik sayısının 300 bini geçtiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 6.10.2016 11:25
Derslik sayısı 14 yılda 2 katına çıktı

Erdem, eğitimde fiziki mekanlar konusunda Türkiye'de ciddi mesafeler kat edildiğini söyledi. Derslik sayısının 2002'den bu yana yaklaşık iki katına çıkarıldığını dile getiren Erdem, "Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik kadar biz yeni derslik yaptık. 2002 ile 2016 arasında yaptığımız derslik sayısı 300 bini geçti. Hükümeti 350 bin derslikle aldıysak bir 300 bin derslik de yaptık. Bu sayı sürekli değişmektedir" dedi.

Terör örgütü FETÖ'ye bağlı okulların Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildiğini hatırlatan Erdem, bu kapsamda 1059 okulun devralındığını, bu okullarla derslik sayısının daha da artacağını belirtti.

Eğitimdeki insan kaynağıyla ilgili gelişmelere de değinen Erdem, Bakanlıktakiöğretmen sayısın��n 2002'de 450 bin olduğunu, son 14 yılda ise 547 bin öğretmen atayarak insan kaynağı sorununu çözdüklerini söyledi.

"Müfredatta yenilikler yapıldı"

Erdem, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere 300 milyon kitapdağıttıklarını anlattı. Müfredatta düzenlemeler de yaptıklarını söyleyen ve yapılan çalışmalarla 58 kitapta düzeltmelere gidildiğini belirten Erdem, şunları söyledi:
"Çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Kiminin bir sayfasında, kiminin bir konusunda, kiminin başlığında değişiklikler gerektir. Tekrar her dönem müfredatın üzerinde duracağız. Hem dünyaya entegre olmak adına hem gelişmelere hem de kendiülkemizin ihtiyaçlarına yönelik daha sade, daha anlaşılır bir hale getireceğiz. Bizler kurbağanın iç organlarını gördük biyolojide. Hangimize bunlar ihtiyaçtır? Biz kendimize yaşamda ihtiyaç olacak, alanında ilerleyeceksek de ona altyapı olacak müfredata yöneleceğiz. Mesleki eğitimde de belki biraz daha sadeleştireceğiz. Adam mühendis olmak istemiyorsa biz ona çok yoğun bir matematik vermek yerine kuracağı iş alanında yeterli matematiği vermek adına bu anlayışla daha dinamik bir yapıya kavuşturacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derslik sayısı 14 yılda 2 katına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN