min yeni Reşat Nuri’leri

Maarif camiasına daha idealist öğretmenler kazandırmak için İstanbul’da 4 akademi açıldı. Alanında duayen isimler 6 ay boyunca 350 öğretmene ders verecek. Proje önümüzdeki yıllarda Türkiye geneline yayılacak

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Eğitimin yeni Reşat Nuri’leri

Teknolojinin hızlı gelişime bağlı olarak değişen öğrenci profiline adaptasyonu sağlamak ve me daha idealist öğretmenler kazandırmak için İstanbul'da öğretmen akademileri açıldı. Bilim, lisan, edebiyat ve sanat olmak üzere ilk yıl 4 alanda açılan akademilerle maarif camiasına yeni Yahya Kemal Beyatlı, Reşat Nuri Güntekin gibi öğretmenlerin katılması sağlanacak. Projeyle öğretmenlerin müfredatın sınırlamalarından çıkarak ders anlatırken farklı yol ve yöntemler geliştirmesi hedefleniyor. Akademilerinde bu yıl toplam 350 öğretmen alanında duayen olan isimlerden ders alacak. Bu isimler arasında Bestekar Erol Sayan, Türk klasik müziği sanatçısı Ahmet Özhan, yazarlar İskender Pala ile Turan Koç da bulunuyor. Öğretmenlerin teorik bilgileri duayenlerin pratikteki tecrübeleriyle birleştirilecek. Akademilerdeki derslere katılım zorunlu olacak. Proje önümüzdeki yıllarda Türkiye geneline de yayılacak.

ÖĞRETMENLER YETERSİZ DEĞİL
Projenin tanıtımı önceki gün İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılışta konuşan İstanbul Valisi "Eğer yıllar sonra hatırladığınızda burnunuzun kemikleri sızlayabiliyorsa, o öğretmen gerçek öğretmen olmuştur. Mesleğe aşkla bağlanma noktasındaki eksikliğimizi tamamlarsak eğitimdeki eksiklerimiz de hızla telafi edilecektir. Bu tür projelerin hızla yayılmasını temenni ediyorum" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ise "Yanlış anlama olmasın. Biz öğretmenlerimizi yetersiz bulmuyoruz. Yıllar önce üniversiteden mezun olan, çalıştıkları bölge itibarıyla gelişmeleri takip etmekte zorlanan öğretmenlere bu gelişmeleri takip etmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

İLK DERS İSKENDER PALA'DAN
Projeyle ilgili bir sunum yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci "Nasıl ki son Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Yahya Kemal Beyatlı, Reşat Nuri Güntekin, daha geç dönemlerde muallim Mahir İz, öğrencinin karşısına çıkmışsa, bugün 80 milyona dayanan nüfusumuzla bunu yapmamız zor. Ancak işin erbabı olanlar bugün öğrencinin karşısına çıkamasa da onları öğretmenlerimizle buluşturabileceğimizi düşündük. 5 Kasım itibarıyla programımızı başlattık. Başvurular gönüllülük esasına dayalı olarak alındı" bilgisini verdi. Konuşmaların ardından divan edebiyatı profesörü ve yazar İskender Pala, kültür ve medeniyet konulu ilk dersini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimin yeni Reşat Nuri’leri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN