Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkçe’ye rekor ilgi

Yabancıların girdiği ’na bu yıl rekor başvuru yapıldı. Geçen yıla göre sınava başvuranların sayısı bu yıl yüzde 90 arttı

Giriş Tarihi: 15.2.2017
Türkçe’ye rekor ilgi
Türkçe konusundaki yeterliliklerini belgelemek isteyen yabancıların girdiği 'na (TYS) katılımlar bu yıl rekor kırdı. Geçen yıl ocak ayında düzenlenen TYS'ye 400 aday katılırken, 2017 Ocak ayında bu sayı yüzde 90'dan fazla artışla 765'e yükseldi. Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen son TYS 29 ülkede eşzamanlı olarak yapıldı. Sınava en çok başvuru Azerbaycan'dan oldu. Azerbaycan'ı, Türkiye, Kazakistan, Almanya, Japonya, Bosna Hersek, İran gibi ülkeler takip etti.

"ULUSLARARASI BİR DİL OLDU"
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkçe'nin artık uluslararası bir dil olduğunu belirterek, "Türkiye'ye artan ilgi, Türkçe'ye ilgiyi de arttırıyor. Özellikle gençler daha iyi bir kariyer ya da Türkiye'de eğitim görebilmek için Türkçe'ye ilgi gösteriyor. Türkçe bir anlamda başarılarının da anahtarı oluyor. Ayrıca son yıllarda birçok ülkede insanlar Türkiye'yi bir çıkış noktası, siyasi olarak dünyada ezilmiş halkların temsilcisi olarak görmekte. Bu nedenle de Türkiye'ye ve Türkçe'ye ilgi söz konusu. Uluslararası dil öğretim standartlarında hazırlanan, geçerliği ve güvenirliği olan bu sınav, uluslararası alanda Türkçe'nin ve Türkiye'nin imajını da yükseltiyor" diye konuştu. Türkçe Yeterlik Belgesi'ne sahip olanlar, Türkiye'de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe’ye rekor ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN