sınav sonuçları sorgulama 2017! - ne zaman açıklanacak? - İşte detaylar

Giriş Tarihi: 20.3.2017 15:36 Güncelleme Tarihi: 20.3.2017 15:44
YGS sınav sonuçları sorgulama 2017! - YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? - İşte detaylar

2 milyonu aşkın öğrencinin uzun bir dönemdir hazırlandığı 2017 sınavı 12 Mart 2017 Pazar günü Türkiye genelinde gerçekleşti. Sınavın ardından 1 haftalık bir sürenin geçmesinden sonra ise '' ne zaman açıkanacak'' sorusu merakla araştırılmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda YGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihini ve tahmini süresini bu başlık altında derledik. 2017 ? 'den yapılan son açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. İşte ile sınav sonuçları sorgulama...

12 Mart 2017 Pazar günü yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin başvurduğu sınavı Türkiye genelinde gerçekleşti. Veliler çocuklarını dualar eşliğinde sınava yollarken öğrenciler ise uzun bir çalışma temposunun ardından sıra başında ter döktü. Sınavın ardından 1 haftalık bir süre geçmesinden sonra ''2017 ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıt aratılmaya başladı. 'den ise henüz gelen bir açıklama olmadı. YS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? İşte tüm detaylar...

?YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2 milyondan fazla üniversite adayının heyecanla beklediği YGS sınav sonuçları için ÖSYM'nin açıkladığı takvimde sonuçlar 28 Mart'ta açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçlarını adaylar ile TC kimlik numaralarını yazarak öğrenebilecekler.

ÖSYM ÖĞRENCİ GİRİŞİ İLE YGS SINAV SONUÇLARINI SORGULA

GEÇ KALAN ÖĞRENCİ YGS SINAVINA ALINMADI


Bu sene ilk defa uygulanan 09.45'ten sonra gelen öğrencilerin sınavın yapılacağı binaya alınmaması kuralı nedeniyle geç kalan öğrenciler sınava giremedi. Dışarı çıkan bir kız öğrenci gözyaşları içinde annesine sarılarak "Almadılar anne. 45 geçiyordu almadılar" dedi. Kendilerini çeken basın mensuplarına tepki gösteren öğrenciyi yakınları teselli etti.

ÖSYM'DEN YGS ADAYLARINA ÖNEMLİ DUYURU

2017-YGS/LYS başvurularında, e-okul'dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi 17 Mart 2017 tarihinde açılacaktır.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecektir.

https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri https://bmis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri ile aynıdır. https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan Okul Müdürlükleri bu bilgilerini, 444 6796 (ÖSYM) numaralı Çağrı Merkezinden öğrenebileceklerdir.


MATEMATİK ÖĞRETMENİ DE GEÇ KALDI

Evden biraz geç çıktığını ve kendisinde de suç olduğunu söyleyen Okan Şimşek, " Ama normal şartlarda gelen ve sınava giremeyen arkadaşlar vardı. Kuralı biliyorduk ama saat 10.00'da bizi almalarını bekliyorduk. Geçen sene böyle bir şey yoktu. 50 geçe kapıdaydım. Polis memurları vardı. Güvenlik vardı. Kuralın böyle olduğunu söylediler. Mecburen birşey yapamadık. Tepki gösterdik ama gürültü olduğu için bizi oradan uzaklaştırdılar" dedi. Matematik öğretmeni olduğunu söyleyen Şimşek, "Bir kere daha girecektim. Olmadı bu sene. Benim için olmadı ama başka arkadaşlar vardı onlar için üzücü bir durum" diye konuştu.

İLK KEZ UYGULANDI

Bu yıl ilk kez uygulanan düzenlemeye göre, adayların YGS başlamadan 15 dakika önce sınava gireceği binada olması gerekiyor. Bu uygulamaya göre adaylar, 10.00'da başlayacak oturum için 09.45'te sınav binasında bulunulmalı. Geç kalanlar YGS'ye alınmadı.

ÇOCUKLARINI YAĞMUR ALTINDA BEKLEDİLER

Öğrenciler içeride sınav sorularını çözerken, dışarıda da ailelerin ve yakınların heyecanlı bekleyişi sürdü. Yağan yağmur altında ailelerin bekleyişi sınavın sonuna kadar sürdü. Okuldan çıkan öğrenciler ilk olarak aileleri ile kucaklaştı. Bazı öğrenciler sınavın kolay olduğunu söylerken bazıları da sınavın kötü geçtiğini belirtti.

İKİNCİ AŞAMA LYS

YGS sonuçları ise 28 Mart'ta açıklanacak. YGS'de 150 olarak belirlenen baraj puanını geçenler ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girmeye hak kazanacak. LYS başvuruları 4-17 Nisan arasında alınacak. Haziran ayında beş oturumda düzenlenecek LYS'lerin sonuçları da 11 Temmuz'da açıklanacak. LYS tarihleri şöyle:
LYS-4 (Sosyal Bilimler): 10 Haziran
LYS-1 (Matematik): 11 Haziran
LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil): 17 Haziran
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 18 Haziran
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS sınav sonuçları sorgulama 2017! - YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? - İşte detaylar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN