Türkiye'nin en iyi haber sitesi

58 binden fazla kontenjan artışı

Bu yıl üniversitelerin kontenjanlarında 58 bin 284 artış oldu. Toplam kontenjan 910 bin 680’e ulaştı. Başkanı Saraç “Dileğimiz bütün öğrencilerimizin arzularına uygun hak ettikleri en iyi programa yerleşmeleri” dedi

Giriş Tarihi: 18.7.2017
58 binden fazla kontenjan artışı
Türkiye genelindeki vakıf ve devlet ile KKTC'deki üniversitelerin kontenjanlarında toplamda 58 bin 284 artış yapıldı. Üniversite kontenjanlarına yönelik açıklamalarda bulunan Yükseköğretim Kurulu () Başkanı "Bu yıl üniversite öğrenci kontenjanlarında geçen yıla göre yaklaşık 58 bin 284 artış olacak. Lisans programlarında 473 bin 776, ön lisans programlarında ise 436 bin 904 olmak üzere toplam kontenjan 910 bin 680 olacak. Yurt dışı üniversitelerinde lisans kontenjanlarında 91 azalma olurken, ön lisans programlarında sayı değişmedi. Dileğimiz, bütün öğrencilerimizin arzularına, çabalarına uygun hak ettikleri en iyi programa yerleşmeleri" dedi.

TALEBE GÖRE ARZ
Türkiye'nin genç bir nüfusunun bulunduğunu, her sene üniversiteye talebin yüksek oranda artış gösterdiğini anlatan Saraç, "Arzın da buna uygun şekillenmesi gerekiyor. Fakat, YÖK'ün üzerine düşen çok zor bir görev var. Bu talep, her zaman ülke için rasyonel bir gerçekliği de ifade etmiyor olabilir. Bu açıdan YÖK, bu talebi rasyonel bir şekilde yönetmek durumunda." diye konuştu.

YÖK ATLAS'I İNCELEYİN
Bundan 7-8 yıl önce üniversite kontenjanlarında çok radikal artışlar gerçekleştirildiğini ancak son iki yılda bu radikal artışların yapılmadığını, alan bazlı çalışmaya gayret ettiklerini ifade eden Saraç, istihdam imkânlarına da dikkat etmeye çalıştıklarını bildirdi. Bu yılki üniversite tercih kılavuzunda, öğretim üyesi sayısı, akreditasyon gibi bazı verilerin paylaşılmaya devam edeceğini kaydeden Saraç, "Öğrencilerimiz, veliler bilinçli tercihlerde bulunsun, mukayese yapsınlar istiyoruz. YÖK Program Atlası'ndan da istifade etmelerini önemsiyoruz." diye konuştu. Başkan Saraç adaylara şu tavsiyelerde bulundu: "Tercih yaparken, programların mezunlarına yani çıktılarına dikkat edilsin. Mezunların başarılarına yönelik birtakım istatistiki bilgiler veriyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vereceğiz. Bunlar önemli hususlar. Programların akredite edilip edilmemesi önemli bir husustur. Üniversitelerin asgari kriterleri ile öğrencilerimizin ve velilerimizin yetinmemesi lazım. İlave bir takım artıları aramaları, görmeleri gerekiyor"

AÇIKÖĞRETİM DE ARTTI
Devlet üniversitelerindeki lisans programlarının kontenjanı geçen yıl 358 bin 880, ön lisans programlarının kontenjanı ise 319 bin 816 olmak üzere toplam 678 bin 696 olmuştu. Bu yıl ise devlet üniversitelerinin lisans programlarının toplam kontenjanı 373 bin 651, ön lisans programlarının toplam kontenjanı ise 346 bin 68 olmak üzere 719 bin 719'a çıktı. Öte yandan, lisans programlarının geçen yıl toplam kontenjanı 56 bin 277, ön lisans programlarının toplam kontenjanı 113 bin 338 olmak üzere, toplam 169 bin 615 olarak açıklanmıştı. Bu yıl ise açıköğretim lisans programlarının toplam kontenjanı 69 bin 89, ön lisans programlarının kontenjanı 125 bin 69 olmak üzere toplam 194 bin 158'e yükseldi. Böylece, açıköğretim lisans kontenjanlarında 12 bin 812, ön lisans kontenjanlarında 11 bin 731 olmak üzere, toplamda 24 bin 543 artış kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
58 binden fazla kontenjan artışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN