Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin insanı olun

İyi üniversite ya da iyi bölüm denilen kavramların sadece iş bulmak için kullanıldığını söyleyen BAU Rektör Danışmanı Turgay Polat “Bu çağda önemli olan ‘geleceğin insanı’ olma becerisi kazanabilmenizdir. Siz siz olun puanı yüksek diye yanlış yere gitmeyin” dedi

Giriş Tarihi: 18.7.2017
Geleceğin insanı olun
Bu yıl sınava giren 2 milyon adayın 600 bini üniversite öğrencisiydi. Her yıl binlerce genç ya "iyi üniversite" önyargısyla ya da açıkta kalmamak adına yanlış tercih yapıp mutsuz oldukları programlarda okuyorlar. İyi üniversite ya da iyi bölüm denilen kavramların sadece iş bulmak için kullanıldığını söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Rektör Danışmanı Turgay Polat "Bu çağda önemli olan 'geleceğin insanı' olma becerisi kazanabilmenizdir. Siz siz olun puanı yüksek diye yanlış yere gitmeyin" dedi. Polat "Ben tercih sürecini görücü usulü evliliğe benzetiyorum. Öğrenciler üniversiteleri tanımıyor ve görmüyor, üniversiteler öğrencileri tanımıyor ve görmüyor. Türkiye'de öğrenciler bu süreçte 'ne okursam mutlu ve başarılı olurum?' sorusu yerine 'ne okursam iş bulurum' sorusunu soruyor. Boşa değil tabi. Örneğin bu yıl sınava giren 2 milyon adayın 600 bini üniversite öğrencisi bir tesadüf değil" diye konuştu.

İŞ KAYGISI YANLIŞA SÜRÜKLÜYOR
Polat yanlış tercih yapmamak için adaylara şu önerilerde bulundu: -Size taban puanı yüksek üniversiteleri veya ismi duyulmuş üniversitelerin "iyi" üniversiteler olduğu söyleniyor. Acaba bu doğru mu? İyi üniversite, iyi hoca, iyi bölüm diye bir şey var mı? Yoksa bunlar kocaman bir kandırmacadan mı ibaret? Sizlere tek öğüdüm, size aktarılmış kavramların anlamsız olduğunu bilmenizi istemem olacaktır. Çünkü bu çağda önemli olan "geleceğin insanı" olma becerisi kazanabilmenizdir. -Gittiğiniz üniversitede yurtdışı imkânlar yoksa, öğretim dili İngilizce değilse zaten boşuna okuyacaksınız. Çünkü okulu bitirdiğinizde cv'nizde bunlar yoksa zaten sizi dikkate almayacaklar. -Test çözmekten lise yıllarını boşa geçirdiniz. Dünyanın başka yerinde yaşıtlarınız kodlama, robotik, girişimcilik, sosyal sorumluluk ile uğraşıyordu. En az 3-4 yıl geri kaldınız. Rekabet edebilmek için üniversitede bu farkı kapatmak zorundasınız. -Çünkü geleceğin insanı, iletişim becerisi güçlü, girişimci, inovatif, yaratıcı, dil bilen ve dünya vatandaşı olmak zorunda. Siz siz olun puanı yüksek diye yanlış yere gitmeyin. -Şimdi üniversiteleri araştırmaya başlayın. Üniversitelerle konuşmaya başlayın, üniversitelerle eğitim pazarlığı yapın taleplerde bulunun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin insanı olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN