Üniversitede yapılacak 10 aktivite

İş hayatına atılmadan önceki son öğrencilik yıllarında mutlaka bir STK’ye üye olun. Seminerlere katılarak kendinizi geliştirin. Okulunuzun sosyal imkânlarından olabildiğince çok yararlanın

Giriş Tarihi: 18.7.2017
Üniversitede yapılacak 10 aktivite
Üniversite yılları aslında okul hayatının en güzel yılları arasındadır.. Yani okul hayatınız bitmek üzeredir ama daha tam bitmemiştir. İş hayatına da atılacaksınızdır ama tam iş hayatına giremezsiniz. Bu dönem iş hayatının yoğunluğuna girmeden önce kişisel gelişiminize en çok katkıda bulunabileceğiniz yıllardır. Üniversite hayatını daha verimli ve eğlenceli kılacak 10 aktiviteyi mutlaka yapın. İşte üniversite yıllarının olmaz olmazları:

STK'LARA ÜYE OLMAK: İş dünyasından çevre kazandırır, güzel bir deneyim ve öz geçmişinde güzel bir referans olur. Artık firmalar için iş başvurularında sadece üniversiteniz ya da not ortalamanız, işe alım sürecinde tek başına yeterli olmuyor. Firmalar üniversite yıllarında hiç bir ücret talep etmeden, sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp almadığınıza bakıyor. Çünkü gönüllü çalışmanız firmalara sizinle ilgili çok önemli bilgiler veriyor.

SÜRELİ YAYIN TAKİP ETMEK: Güncel konuları takip etmeniz çok önemlidir. Yer almak istediğiniz sektörle alakalı dergileri mutlaka takip etmelisiniz. Bunun yanında, üniversiteniz bünyesinde öğrenciler tarafından çıkarılan dergilerde de aktif olarak yer almalısınız.

SEMİNERLERE KATILMAK: Her üniversitede ücretsiz bir çok seminer düzenleniyor. İlgi alanınıza göre bu seminerlere katılarak yeni bir şey öğrenebilir ve yeni insanlarla tanışırsınız.

SÖYLEŞİLERDE YER ALMAK: Seminerlerin yanında, sertifikasız söyleşilere de katılarak hayalinizdeki şarkıcı, radyocu, spiker, CEO vb. kişiyle tanışabilirsiniz. Yine bunların organizasyon komitelerinde yer alarak, okula getiren ekipte yer almalısınız.

ORGANİZYON DÜZENLEMEK: Üniversite, yaşamınızda yer alan en eğitici ve en eğlenceli bölüm olacaktır. Bunu daha da geliştirmek için fakültenizde düzenlenen tanışma partilerine, şehir dışı gezilerine katılmalısınız.

RADYO PROGRAMI YAPMAK: Radyo programı yapmak hitabet yeteneğinizi geliştiren, insanlara görmeden dokunabildiğiniz çok farklı bir deneyimdir. Program yapmazsan bile okulunuzun radyo programlarına mutlaka katılın.

TOPLULUĞA HİTAP EDİN: İş hayatında birçok kere sunum yapacak ve topluluk karşısında konuşacaksınız, buna şimdiden hazırlıklı olun. Üniversitede çeşitli platformlarda yer alarak hem projelerinizi sunum şeklinde anlatmanız gerekebilir, hem de gerçekleştirdiğiniz projelerde kalabalık konukların önünde yer alabilirsiniz.

GÖNÜLLÜ STAJ: Staj iş hayatını tanımak için önemli bir deneyimdir. Farklı sektörlerde ve departmanlarda yaparsanız ileride ne istediğinizle ilgili fikir verir. Ayrıca staj yapılan yerde başarılıysanız mezun olduğunuzda çalışma imkânı yakalayabilirsiniz.

ERASMUS'LA YURTDIŞINA GİDİN: Bu sayede yurt dışında farklı bir ülke, okul ve arkadaş ortamı görerek, kültürünüzü geliştirmiş olursunuz. İster eğlenin, ister gezin, isterseniz de okula gidin. Ne isterseniz onu yapabilirsiniz. Çünkü bu zaman da üniversite hayatınızın en güzel zamanı olacaktır.

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE ÇALIŞMAK: Ancak bu tür topluluklara sadece üye olduğunuz için katılmayın. Toplulukların yaptıkları takım çalışmalarına da katılın ve bu topluluklarda aktif olarak görev almaktan çekinmeyin. Bu sayede sorumluluğunuz artacak ve takım çalışmasının anlamını daha iyi kavramış olacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede yapılacak 10 aktivite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN