Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek sınav tek model

Üniversite sınavı artık aynı gün iki oturumla yapılacak. 80 soruluk ilk oturumun ardından 2 saat ara verilecek Ardından 160 soruluk alan sınavı yapılacak

Tek sınav tek model
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG ve üniversite sınavının değiştirilmesine yönelik talimatının ardından ilk yenilik üniversiteye giriş sisteminde geldi. Başkanı Prof. , gelecek yıl 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak yeni sistemi şöyle açıkladı.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), dil sınavı hariç haziran ayı içinde bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak. İki oturumlu bir sınavla gerçekleşecek. Öğrenciler tek sınav başvurusu yapacak. Tek ücret ödeyecek.
Birinci oturumda sınava giren tüm adayların, Temel Yeterlilik Testi (TYT) kapsamında temel sözel ve sayısal becerileri ölçülecek. Türkçeden 40, Matematikten 40 soru olacak. Öğrenciler ilk oturumdan sonra ikinci oturuma geçmeden önce 2 saatlik teneffüse çıkacak.
Öğrenciler ikinci sınavda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya- 1'den 40 soru, Sosyal Bilimlerden; (Tarih-Coğrafya-2, Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 soru, Matematik'ten 40 soru, nden 40 soru çözecek.
Dil puanından bir lisans programına yerleşmek isteyen adaylar cumartesi günü sınavına katılacak. Pazar günü dil testi gerçekleşecek. 80 soru sorulacak.
Son yapılan üniversite sınavında ilk kez başlatılan, kısa cevaplı, boşluk doldurmalı açık uçlu soru uygulaması devam edecek.
YÖK ve ; eğitim uzmanları, pedagoglar ve psikologlar ile görüşerek sınav süresi ve başlama saatini belirleyecek.

Puan türleri 5'e indirildi
Yeni sistemdeki en çok dikkat çeken değişiklik puan türlerinin azalması oldu. Daha önce 18 olan puan türleri ilk oturumda yapılacak ve iki yıllık bölümlere yerleştirmede kullanılacak. Puan türü sayısı 5'e düşürüldü. Tıp ya da mühendislik okumak isteyen bir aday sayısal testin ağırlığının yüzde 60 olacağı sayısal puanla (SAY) tercih yapacak. Hukuk, işletme gibi bölümler ise eşit ağırlıklı puan türüyle (EA) öğrenci alacak. Sözel ağırlıklı bölümler ise sözel puan türüyle (SÖZ) aday kabulü yapacak. Her puan türünde ilk oturumda girilen TYT'nin ağırlığı yüzde 40 olarak hesaplanacak. Sözel puanda Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 50 olacak. Sayısal puanda: Matematik testinin ağırlığı yüzde 50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50 olacak Eşit ağırlık puanında ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Matematik testinin ağırlı yüzde 50 hesaplanacak.

150 ve 180 barajı devam edecek
TYT'DE 150 alan öğrenci 2 yıllık önlisans programına başvurabilecek. Lisans programları için baraj 180. TYT'den 200 ve üstü alan aday, isterse ikinci yıl ön lisans programlarına direkt başvurabilecek ya da direkt ikinci oturuma katılabilecek. Eski sistemde çoklu puan sisteminden kaynaklı, tercih yapamayan meslek lisesi öğrencilerinin daraltılmış puan türlü yeni sistemde üniversiteye girişte önleri açılacak.
'Daha yalın, daha sade, daha kolay
Yeni sistemi açıklayan YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, yeni sistemi, "Daha yalın, daha sade, daha kolay anlaşılabilir, daha kolay yönetilebilir" diye özetleyerek, velilere tedirgin olmamaları, öğrencilere de endişe etmemeleri mesajını verdi. Saraç "Her değişikliğin anne babanın canına dokunduğunu biliyoruz. Dünyadaki iyi uygulamaları rehber alarak, yalın bir sistem getirdik. En mükemmel sistem yoktur çünkü eğitim sürekli yenilenir ve değişir. Lise son sınıfta, 4 aya yayılan sınav baskısı kaldırıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek sınav tek model
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN