Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: geç kalmaya yönelik önlem aldı

Son dakika haberi... 'den 15 dakika kuralı ile ilgili flaş karar. Üniversite sınavlarına çok az bir zaman kalırken ÖSYM sınava geç kalma kuralları ile ilgili yeni karar aldığını açıkladı. Geçe sene ÖSYM sınavlarına yetişemeyen öğrencilerin gözyaşları çok konuşulmuştu. ÖSYM bu konu hakkında önlemini aldı. ÖSYM'nin yaptığı açıklamada "15 dakika kuralı kaldırdığını" duyurdu

Giriş Tarihi: 17.5.2018 09:40 Güncelleme Tarihi: 17.5.2018 15:34

Geçtiğimiz yıl üniversite sınavına girecek öğrencilere 15 dakika kuralı getirilmişti. Saat 10:00'da başlayan sınav için 09:45'te kapılar kapanmış, sınav binalarına kimse alınmamış ve bazı öğrenciler gözyaşlarına boğulmuştu.

15 DAKİKA KURALI KALDIRILDI

15 dakika kuralı kaldırıldı. Ama ÖSYM yine de adayların gecikmelerini önlemek amacıyla bu yıl yeni bir uygulama başlatıyor. Artık sınav giriş belgelerinin üzerinde okul binalarının konum bilgilerinin yer aldığı "QR kod" olacak.

Öğrenciler telefonlarına bir uygulama indirecek, giriş belgesindeki kodu o uygulamaya okutacak. Ve böylece sınav binalarına nasıl ve kaç dakikada gidebileceklerini öğrenecek. Öğrenciler sistemde anlık trafik bilgisinin verilmesinin de faydalı olabileceği görüşünde.

İki milyondan fazla aday dışında QR sistemini sınav görevlileri de kullanabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: ÖSYM geç kalmaya yönelik önlem aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN